Warmia dziękuje

Z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła sie okolicznościowa wystawa, którą odwiedzili m.in. metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński i wojewoda Artur Chojecki.

Wystawa zdjęć ?Warmia dziękuje Janowi Pawłowi II? upamiętnia pielgrzymkę papieską do Olsztyna w dniach 5/6 czerwca 1991 roku. Nawiązuje do słów wypowiedzianych przez papieża na zakończenie Mszy świętej ? ?Dziękuję Warmii za papieża (? )stoi przed wami papież, który naprawdę bardzo wiele zawdzięcza tej Warmii, bardzo wiele zawdzięcza tej przyrodzie i bardzo wiele zawdzięcza ludziom tego kraju, bo przecież ludzie i przyroda idą razem.

Przypomnijmy, że Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedzał Warmię i Mazury jako papież. Przyjechał do nas także w roku 1999. 6 czerwca spotkał się z wiernymi w Elblągu, 8 czerwca w Ełku.

Wystawę przygotowała Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej. Akcja Katolicka w Polsce czuje silne związki ze swoim głównym patronem – św. Janem Pawłem II. To właśnie ten papież upomniał się o restytucję stowarzyszenia podczas wizyty biskupów polskich ad limina w roku 1993. Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając wówczas uwagę na nowy etap w historii Polski i Kościoła po upadku systemu komunistycznego, powiedział tak: ?Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna?.

Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej trzykrotnie organizowała w przeszłości wystawy fotografii dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna, Elbląga i Ełku, wykonanych przez znakomitych fotografików: Zofię Barankiewicz, Mieczysława Wieliczko, Ryszarda Czerwińskiego, Andrzeja Stachurskiego, Wacława Kapusto, Piotra Kajmera i Alberto Mori oraz pochodzących ze zbiorów prywatnych Teresy Stefanowicz i Marii Cichońskiej. Wystawy miały miejsce w roku 2005, po śmierci papieża, w roku 2010 z okazji Dni Papieskich i w 2011 w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II stolicy naszego regionu. (bu)

2020-05-20

galeria – patrz