Warsztaty medialne w Diecezji Tarnowskiej

Ponad 130 osób wzięło udział w warsztatach medialnych w Tarnowie. Szkolenie dla członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, a wśród nich licznej grupy członków Akcji Katolickiej, odbyło się 11 marca br. w Wyższym Seminarium Duchownym.

 ?Robicie fantastyczne rzeczy; kto o tym wie?? ? retorycznie pytał pierwszy z prelegentów, ks. dr hab. Józef Kloch, prof. UKSW, który wygłosił konferencję połączoną z prezentacją multimedialną pt.: Dziennikarstwo obywatelskie nowym wymiarem realizowania nakazu: ?Idźcie i głoście?. Promocja dobrych wiadomości. Wykładowca podkreślił rolę, jaką pełnią dzisiaj media. Zachęcał, by do dziennikarzy podejść z zaufaniem, ?jak do ludzi, którzy mogą nam pomóc?.

Konstrukcję depeszy prasowej i sposób pisania relacji z wydarzeń omówiła Dorota Kunc, szefowa Redakcji Informacji w diecezjalnej rozgłośni RDN Małopolska.

Podstawowe zasady prawne obowiązujące w mediach przedstawił ks. Zbigniew Wielgosz, redaktor naczelny tarnowskiej edycji ?Gościa Niedzielnego?. Wykładowca zdefiniował utwór, osobę twórcy, prawa autorskie i związane nimi takie pojęcia, jak: dozwolony użytek, prawo cytatu, domena publiczna, ochrona wizerunku.

Temat wykorzystywania mediów społecznościowych do promowania Kościoła omówiła Monika Paterka, koordynatorka tychże środków przekazu w Komitecie Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ze sztuką fotografowania zapoznał uczestników warsztatów Kamil Bańkowski, omawiając praktyczne jej arkana na podstawie autorskich slajdów wykonanych podczas uroczystości poświęcenia organów w jednym z kościołów diecezji.

Po części teoretycznej nastąpiła praktyczna ? praca w grupach. Warsztaty z pisania notatki prasowej poprowadzili dziennikarze diecezjalnego radia RDN oraz tygodnika ?Gość Niedzielny?.

Z uczestnikami warsztatów spotkał się także Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, który w swym wystąpieniu podkreślił, iż przez lata Kościół przekonywał się do mediów, a dziś trzeba odbudowywać zaległości. Podał niepokojące statystyki dotyczące Internetu: na 27 mln korzystających z tego źródła informacji tylko 2-3 mln dobrze wypowiada się o Kościele. Cyberprzestrzeń jest wyzwaniem dla katolików. Tam toczą się wojny; jest to ogromna przestrzeń do wykorzystania, by przedstawiać prawdę. To nie manipulacja, to ma być perswazja – zauważył Pasterz diecezji tarnowskiej.

Organizatorami warsztatów medialnych był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej i Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej we współpracy z tarnowską edycją ?Gościa Niedzielnego? oraz diecezjalnym radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

 

Bożena Kwitowska

patrz – galeria

Warsztaty medialne w Diecezji Tarnowskiej.004

Zdj. Ewa Biedroń (facebook: RDN), Lucyna Gawełczyk, Bożena Kwitowska

2017-03-28