Diec. radomska. XVIII  POWIATOWY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ ?KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ?

W dniu 06.04.2018 r. w Starachowickim Centrum Kultury odbył się już po raz XVIII Powiatowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej ?Kocham moją Ojczyznę?.

Konkurs zorganizowała (po raz osiemnasty) Akcja Katolicka działająca przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach.

Od samego początku (2001 roku) Konkurs stawia sobie za cel ukształtowanie świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny , pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni dziejów.

Od 2004 roku starachowicki powiatowy konkurs ?Kocham moją Ojczyznę? jest jednocześnie etapem regionalnym diecezjalnego szczebla tego konkursu.

W tym roku patronat nad konkursem objęli:

  1. Wojewoda Świętokrzyski ? p. Agata Wojtyszek
  2. ŚZŻAK Koło w Starachowicach

Opiekę duchową sprawował  ks. Prałat Aleksander Sikora oraz  Proboszcz parafii NSJ w Starachowicach  ks. Artur Lach, który otworzył konkurs modlitwą.

Imprezą towarzyszącą konkursowi była ekspozycja broni żołnierzy polskich z różnych pól bitewnych XIX i XX wieku przygotowana przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, dzięki uprzejmości Dyrektor MOB ? p. Moniki Kowalczyk ? Kogut. Pani Dyrektor MOB ufundowała również nagrodę specjalną dla najlepszego zespołu wokalnego.

Konkurs uhonorowali swoją obecnością: – w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego ? p. Agaty Wojtyszek  – Dyrektor Biura Wojewody  p. Agata Gałka ? Bernacka, która odczytała list gratulacyjny P. Wojewody dla organizatorów i uczestników konkursu   oraz  Starosta  Powiatu Starachowickiego ? p. Danuta Krępa, która również doceniła wagę i znaczenie patriotycznego edukowania dzieci i młodzieży naszego powiatu.

Nagrody  i gadżety ufundowali:

Akcja Katolicka ? Par. NSJ w Starachowicach
Wojewoda Świętokrzyski ? p. Agata Wojtyszek
Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Kancelaria Senatu RP
Kancelaria Sejmu RP
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Ministerstwo Obrony Narodowej
Cukrownia ?Heka? w Starachowicach

Laureaci XVIII  Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej ?Kocham moją Ojczyznę?, którzy zakwalifikowali się do XV diecezjalnych finałowych przesłuchań w Radomiu:

POEZJA  PATRIOTYCZNA:

– oceniała komisja w składzie: Anna Babicka ? przewodniczący (Starachowice)
Członkowie: Monika Kowalczyk – Kogut
Agnieszka  Franczyk  (SP w Małyszynie)
Komisja przesłuchała  37  uczestników konkursu.

WYNIKI:

Przedszkola: Wiktor Orczyk  – PSP w Pawłowie
Szkoły Podstawowe  – klasy  I-IV: Elżbieta Bujnowska  – SP  nr 6 w Starachowicach
Szkoły Podstawowe  – klasy  V  –  VIII: Izabela Gąsior – SP nr 9 w Starachowicach
Szkoły ponadpodstawowe: Monika  Duś  – SP w Mircu

???????????????????????????????????..

PIEŚŃ PATRIOTYCZNA:

 – oceniała komisja w składzie: Mirosław  Gęborek ? przewodniczący
Członkowie: Krystyna Kowalczyk, Anna  Skibińska

Komisja przesłuchała 176 uczestników konkursu, w tym: 37 solistów i  22 zespołów.

WYNIKI:

SOLIŚCI:

Przedszkola: Laura  Gleba  – SP w Pawłowie
Szkoły Podstawowe  – klasy I ? IV: Roksana Jopek – SP nr 9 w Starachowicach
Szkoły Podstawowe  – klasy  V ? VIII: Szczepan Grzesik  – PSP  w  Radkowicach
Szkoły ponadpodstawowe: Weronika Styk  – PSP w Rzepinie

ZESPOŁY:

Przedszkola: Zespół wokalny  –  PSP  w Pawłowie  –  (Aleksandra Bujnowska, Gabriela Piwko, Laura Gleba, Aleksandra Głowacka, Eliza Matysek, Nikola zabawska)
Szkoły Podstawowe  – klasy  I ? IV: Trio wokalne ?Smyki?  –  PSP w Rzepinie  ?( Julia  Maciąg, Gabrysia Wrona i Nicola Lefek)
Szkoły Podstawowe ? klasy  V ? VIII: Zespół wokalny  ?Mali wojacy?  –  ZPO w Stykowie     (Cyprian Kosmala, Maciej Klepacz, Piotr Kalisz, Igor Piętak, Jan Wiecha)
Szkoły ponadpodstawowe: Chór ?Violino?  – PSP w Rzepinie   –  ( Aleksandra Malinowska, Aleksandra Latała, Weronika Styk, Klaudia Nowak, Gabrysia Jarosz, Zuzanna Jeziorska, Karolina Cioroch, Natalia Pater, Julia Lefek, Zuzanna Wrona, Jagoda Orczyk, Maria Fałek, Paulina Kusiak, Anna Pocheć, Paulina Nowak, Eryka Niedzielska )

?????????????????????????????????????????????..

Trochę historii o konkursie  ?Kocham moją Ojczyznę?

Konkurs ?Kocham moją Ojczyznę? samodzielnie wymyśliłem, opracowałem i zorganizowałem – jako prezes POAK działającego od 1998 r. przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego  w Starachowicach – po raz pierwszy w 2001 roku od razu na szczeblu powiatowym. Od tamtej pory Konkurs jako powiatowy organizuję co roku. W 2004 roku rozpropagowałem konkurs na terenie diecezji (stało się to, gdy zostałem I wiceprezesem DIAK), gdzie zorganizowałem  wraz z radomskimi członkami Akcji Katolickiej 9 pierwszych edycji diecezjalnych finałów konkursu ?Kocham moją Ojczyznę? w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym.

 Diecezjalne początki nie były łatwe. Przywoziłem ze Starachowic do radomskiego WSD nagłośnienie wraz z obsługą. Przywoziłem nasze powiatowe plakaty, plansze o treści patriotycznej,  także książki na nagrody. Od jedenastej edycji   konkursy (zgodnie z moją sugestią) odbywają się w terenie.

XII  Diecezjalny Konkurs  zorganizowałem w Starachowicach w Starachowickim Centrum Kultury.

   Starania o rozpropagowanie konkursu na terenie diecezji rozpocząłem wcześniej bo już w 2001 roku, ale nie było zainteresowania – stąd różnica w numeracji konkursów powiatowego  (XVIII)  i diecezjalnego (XV).

  Od trzech lat patronem honorowym Powiatowego Konkursu ?Kocham moją Ojczyznę?  w Starachowicach jest Wojewoda Świętokrzyski  P. Agata Wojtyszek.    W latach 2014 i 2015 gościem honorowym powiatowego konkursu była  Minister MON  P. Beata  Oczkowicz .  W 2015 roku z uczestnikami Konkursu spotkał się również ks. biskup Piotr Turzyński. Patronat ubiegłorocznej XVII edycji konkursu objął Minister MON P. Michał Dworczyk.

Od samego początku nagrody dla laureatów powiatowego Konkursu finansowane są głównie z funduszy własnych (składki, wykonywanie i rozprowadzanie palm w Niedzielę Palmową, organizowanie pielgrzymek, ?). Od 2016  roku zwracam się o pomoc w sponsorowaniu Konkursu m. in. Do Kancelarii Prezydenta RP, do Kancelarii Marszałka Sejmu, do Kancelarii Marszałka Senatu, do P. Ministra Antoniego Macierewicza, do Wojewody Świętokrzyskiego. W 2016 r .  poprosiłem o patronat P. Minister Annę Zalewską. Patronat uzyskałem, gadżety i przedmioty na nagrody (wyróżnienia) otrzymałem.  Z wdzięcznością przyjmujemy  ofiarowane nam przedmioty (naszą intencją jako organizatorów jest nagrodzenie jak największej liczby uczestników   – w naszym powiatowym Konkursie bierze udział co roku ponad 200 uczestników).
Przy każdej edycji Konkursu organizujemy catering dla wszystkich uczestników Konkursu i dla komisji konkursowych (ciastka, ciepłe i zimne napoje). Staramy się również organizować imprezy towarzyszące m.in. :

– wystawę obrazów uznanej na świecie – regionalnej malarki p. Marianny Wiśnios;
– z okazji 30-lecia śmierci Marianny Wiśnios wydaliśmy okolicznościowy kalendarz zawierający reprodukcje jej obrazów (otrzymał go każdy uczestnik Konkursu)
– każdej edycji Konkursu towarzyszy wystawa plakatów o treści patriotycznej;

Zawsze zapraszani są żołnierze Armii Krajowej, Żołnierze Wyklęci, przedstawiciele Związku Sybiraków,  przedstawiciele Rodzin Katyńskich. W bieżącym roku (podobnie jak w ubiegłym) w porozumieniu z Dyrekcją Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej  zorganizowałem ekspozycję oręża Żołnierza Polskiego, która niezmiennie cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Konkurs ?Kocham moją Ojczyznę? zorganizowany  18 lat temu jako oddolna inicjatywa Akcji Katolickiej (w Starachowicach) był jednym z pierwszych tego typu wydarzeń w Polsce.

                                                                    Prezes POAK:  mgr inż.  Marek Pastuszka

2018-04-24

patrz – galeria