Diec. Bielsko-Żywiecka. Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej

Z okazji obchodów roku św. Józefa, Zarząd  Akcji Katolickiej zaproponował członkom pielgrzymkęmkę do pobliskiego sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. W dniu 13 listopada 2021 r. udaliśmy się autokarem do Wadowic, aby modlić się i prosić św. Józefa o opiekę. Po krótkim nabożeństwie i akcie oddania Akcji Katolickiej św. Józefowi zwiedziliśmy sanktuarium i pokój św. Rafała Kalinowskiego, który był przeorem klasztoru Karmelitów. Mogliśmy się też zapoznać z historią powstania klasztoru i kościoła oraz ścisłych związkach św. Jana Pawła II z tym kościołem. Na obrazie św. Józefa, który jest w głównym ołtarzu, widnieje pierścień papieski, który podarował Jan Paweł II.

Kolejnym punktem naszej modlitwy była bazylika NMP, kościół gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła.  Będąc w Wadowicach trzeba też wstąpić na papieska kremówkę. Jest tam wiele kawiarenek więc każdy mógł usiąść i wypić kawę czy herbatę. Pielgrzymkę naszą ubogaciła obecność proboszcza parafii św. Macieja z Andrychowa, ks. Stanisława Czernika, wielkiego przyjaciela i orędownika Akcji Katolickiej.

Następny punkt naszej pielgrzymki to Kalwaria Zebrzydowska.  Zgromadziliśmy się w kaplicy  Matki Bożej kalwaryjskiej, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez ks. Tadeusza Borutkę oraz ks. Stanisława Czernika i ojca Melchiora Cichy, który wygłosił homilie. Na początku ks. Tadeusz przywitał zgromadzonych i kapłanów, szczególnie ojca Melchiora, który pochodzi ze Straconki. Ojciec melchior w homilii mówił, ze przychodzimy do Matki Bożej by wychowywała nasze serca. Nawiązując do Ewangelii zwrócił uwagę, że pan Jezus wysłuchuje naszych modlitw, żadna z modlitw nie jest odrzucana, że musimy się gorąco modlić. Do nas zgromadzonych mówił, że nasza posługa jest bardzo potrzebna i każdy z nas jest Panu Bogu potrzebny, by dzięki nam ten świat był lepszy, by było więcej dobroci, miłości, ofiarności i dobrych czynów. Postawił nam też pytania; jak nasza wiara wpływa na naszą codzienność? Czy dla mnie Chrystus jest najważniejszy? Czy nasza droga jest droga do świętości?  To bardzo ważne pytania, które powinniśmy sobie co dzień zadawać, bo współcześnie potrzeba przede wszystkim świadków.  Na koniec homilii Ojciec zwrócił się do matki Bożej z modlitwą: Maryjo, wychowaj nasze  i naszych rodzin serca do miłości, silnej wiary i wierności Bogu. Maryjo stojąca pod krzyżem, ucz nas wierności,  mimo trudów, byśmy nie zwątpili, że jest Pan Bóg, że nas kocha i nas broni. Przed błogosławieństwem, prezes Andrzej Kamiński odczytał akt oddania Akcji Katolickiej Matce Bożej.

Po modlitwie udaliśmy się na smakowity obiad w tamtejszym domu pielgrzyma, a na zakończenie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej prowadzonej przez brata Dyzmę, który rozważał kolejne stacje słowami płynącymi z serca.

Wracaliśmy do domów bardzo ubogaceni duchowo i  radośni z bycia wspólnotą Akcji Katolickiej.

Irena

2021-11-20

GALERIA – patrz