W sobotę 4 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie opłatkowe Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tym razem członkowie Akcji Katolickiej spotkali się w parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu koło Andrychowa.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Wśród obecnych gości znaleźli się także między innymi diecezjalny asystent Ksiądz Tadeusz Borutka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu Ksiądz Stefan Klajman, Prezes KIAK Andrzej Kamiński, Pan Poseł Stanisław Szwed, Starosta Wadowicki Pan Mirosław Sordyl, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Józef Łasak, Przewodniczący Rady Gminy Wieprz Pan Mieczysław Żyła, Pani sołtys Barbara Herma oraz liczne grono byłych oraz obecnych Księży Asystentów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej naszej diecezji.
Na wstępie zgromadzonych w Kościele wiernych przywitał nasz Ksiądz asystent Tadeusz Borutka, a uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 wykładem Księdza Rektora na temat muzyki i śpiewu w posłudze liturgicznej. W swoim wystąpieniu Ksiądz profesor, bazując na dokumentach Soboru Watykańskiego II oraz dokumentach papieskich przedstawił słuchaczom funkcję muzyki w procesie ewangelizacji. Podstawowymi funkcjami muzyki liturgicznej powinno być „szerzenie bożej radości” we wspólnotach, pogłębianie wiary osób wierzących oraz głoszenie prawdziwej nadziei i miłości. Ponadto mogliśmy poznać różne formy muzyki liturgicznej oraz ich konkretne znaczenie dla rozwoju życia duchowego wiernych, jak i kryteria jakim podlegać powinna muzyka sakralna. Ksiądz Rektor podkreślił także, że nie mniej istotnym jest głębokie poczucie piękna w celebrowanej liturgii, które w swojej istocie prowadzi do pogłębienia wiary. Wszystko to wskazuje na niezwykłą integralność muzyki z liturgią, co sprawia, że ma ona istotny wpływ na uświęcanie wiernych.
Po prelekcji, O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem i z homilią Księdza Rektora, który przypomniał słowa Świętego Jana Pawła II z Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej w Rzymie i Loreto, z dnia 10 sierpnia 2004 roku: „Akcja Katolicka zawsze była i również dzisiaj powinna być kuźnią formacji wiernych, którzy oświeceni nauką społeczną Kościoła, angażują się przede wszystkim w obronę świętego daru życia, w ochronę godności osoby ludzkiej, w urzeczywistnianie wolności wychowania, w uświadamianie prawdziwego sensu małżeństwa i rodziny, w działalność charytatywną na rzecz najbardziej potrzebujących, w sprawę pokoju i sprawiedliwości oraz dbają o stosowanie zasad pomocniczości i solidarności w rozlicznych, powiązanych ze sobą sytuacjach społecznych. Również ten tekst zamieszczamy poniżej i zachęcamy do lektury”. Tym samym Ksiądz Rektor przypomniał nam wszystkim istotę i powołanie naszego stowarzyszenia, odwołują się do jego początków „gdy w 1903 roku papież Pius X nadał nazwę ruchowi Akcja Katolicka. W ten sposób Ojciec Święty zwracał uwagę, że ma to być prawdziwe apostolstwo na cześć i chwałę Chrystusa. Wzywał tym samym świeckich do brania czynnego udziału w różnych działaniach na rzecz dobra Kościoła, społeczeństwa i jednostki. Wszelkie te działania miały na celu zbawienie dusz i rozszerzenie Królestwa Bożego wśród wiernych, ich rodzin i w społeczeństwie. Środkami do realizacji tych zadań wskazywał, że są: praktykowanie cnót chrześcijańskich, szerzenie Ewangelii oraz spełnianie miłosiernych uczynków”.
W darze Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej przekazał na ręce Księdza Rektora zebraną ofiarę na trwającą budowę Kampusu Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom z Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.
Po Mszy świętej licznie zgromadzeni goście udali się do Sali weselnej „Czerwona Róża”, gdzie przygotowany został dla wszystkich poczęstunek. Zgromadzeni goście zostali powitani przez gospodarza Panią Wójt Małgorzatę Chrapek oraz prezesa KIAK Pana Andrzeja Kamińskiego, który złożył wszystkim świąteczne życzenia. Następnie wysłuchaliśmy odczytanego przez Księdza proboszcza Stefana Klajmana fragmentu Ewangelii oraz podzieliliśmy się tradycyjnym opłatkiem. Głos zabrał także Ksiądz Rektor Robert Tyrała, który również złożył zgromadzonym gościom życzenia noworoczne. Już po oficjalnej części uroczystości zasiedliśmy do wspólnego stołu, aby przy akompaniamencie kolęd cieszyć się wzajemną obecnością i wyjątkową atmosferą spotkania.
O oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz spotkania kolędowego zadbał dyrygent Orkiestry Dętej w Wieprzu Pan Andrzej Mazgaj oraz uczennica ZSP nr 1 w Wieprzu Pani Kamila Kobielus, dzięki którym przy pięknie brzmiącym akompaniamencie gitary oraz skrzypiec mogliśmy zaśpiewać tradycyjne polskie kolędy.
Przed wyjściem Pani Wójt Małgorzata Chrapek podarowała każdemu parafialnemu oddziałowi wyjątkowe pamiątkowe upominki.
Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym szanownym gościom oraz uczestnikom spotkania. Nade wszystko jednak pragniemy gorąco podziękować organizatorom uroczystości, na czele z Księdzem asystentem Stefanem Klajmanem i Prezesem POAK przy parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu Panią Wójt Małgorzatą Chrapek oraz wszystkim członkom POAK w Wieprzu za serdeczne przyjęcie, smaczny i obfity poczęstunek oraz stworzenie niezwykle życzliwej i świątecznej atmosfery spotkania.
Fot. Władysław Jochimczyk, Powiat Wadowicki