Kierunki pracy 2023

KIERUNKI PRACY AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE NA ROK 2023

 

„Wierzę w Kościół Chrystusowy”

Akcja Katolicka miejscem i szkołą synodalności

 

REALIZACJA PROGRAMU DUSZPASTERSKIEGO KOŚCIOŁA W POLSCE

Hasło programu duszpasterskiego na rok 2023 brzmi „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Celem programu jest szukanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy wierzyć w Kościół? dlaczego w Kościół wierzymy?

Celem jest pogłębienie świadomości bycia Kościołem przez wszystkich ochrzczonych. Refleksji tej nie można jednak sprowadzać do czysto teoretycznych rozważań, ale ma ona być potwierdzona odważnym i czytelnym świadectwem wszystkich, którzy w Kościele znajdują przestrzeń pogłębiania zjednoczenia z Bogiem i doświadczania wspólnoty Kościoła.

Formacja

Prawda o Kościele i stałe pogłębianie świadomości bycia Kościołem ma się dokonywać na różnych obszarach naszej całorocznej formacji. Tak jak w latach poprzednich, mają nam w tym pomóc materiały formacyjne opracowane pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Borutki. Zachęcamy Zarządy DIAK, aby podczas organizowanych rekolekcji, okresowych dni skupienia a nawet okolicznościowych spotkań sięgać do tych materiałów i odkrywać tajemnicę Kościoła.

Ze względu na przypadającą w 2023 roku 35. rocznicę Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II „Christifideles laici” (o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie) prosimy, aby ten dokument stał się lekturą obowiązkową wszystkich członków Akcji Katolickiej.

Zadania członków Akcji Katolickiej

Spotykamy się dzisiaj zarówno w świecie jak i w samej społeczności Kościoła z bardzo uproszczonym, często błędnym postrzeganiem Kościoła. Ujawnia się to między innymi w oddzielaniu Kościoła od Boga, zbytnio socjologicznym ujmowaniu jego funkcjonowania i stawaniu wiernych obok Kościoła bez świadomości bycia jego członkiem.

W kontekście coraz większego nastawania na Kościół ujawnia się pilna potrzeba odkrycia na nowo wspaniałości tego Bożego dzieła w świecie. Trzeba więcej wiary w Kościół, ponieważ jest on nam dany od Boga i umysłem nie da się go ogarnąć. Trzeba też bardziej wierzyć Kościołowi, gdyż na różne sposoby mówi i naucza w imieniu Boga. Jego wielkość, wartość, jego autorytet mają swe źródło w Chrystusie, który jest Głową i zarazem Oblubienicą Kościoła. Dlatego wiara w Kościół jest sprawdzianem wiary w Boga, a stan zaufania i trudna umiejętność podporządkowania się, posłuszeństwa Kościołowi jest miernikiem jakości zawierzenia i posłuszeństwa Bogu.

Trzeba dojrzałego spojrzenia na Kościół, aby dostrzec w nim wielki skarb dla każdego i odnosić się do niego z nadzieją i miłością.

KONTYNUACJA PROCESU SYNODALNEGO

Trwający pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” synod stał się szansą na wdrożenie w życie soborowej konstytucji o Kościele jako wspólnocie Ludu Bożego. Mamy za sobą etap diecezjalny, w którym – także jako członkowie Akcji Katolickiej w Polsce – odpowiedzieliśmy na zaproszenie Ojca Świętego do wspólnej modlitwy i dialogu z innymi.

Myśląc poważnie o jednym z podstawowych celów programu duszpasterskiego warto kontynuować spotkania synodalne w dotychczasowych i nowych gremiach wykorzystując przy tym potencjał i zapał poszczególnych członków Akcji Katolickiej. Nasze zaangażowanie w to dzieło odnowy Kościoła i jego ożywienie na drodze, która wiedzie „od nawrócenia do przekształcenia struktur”, jest nie do przecenienia. Trzeba synodalnie ukierunkowywać działalność i formację zarówno tych członków Akcji Katolickiej, którzy już odkryli swoje miejsce w Kościele, jak i na tych „letnich” oraz wielkodusznie otwierać się na nowych członków, którzy mają zapał i widzą potrzebę aktywnego włączenia się w życie Kościoła. Nawiązując dobre relacje z kapłanami bądźmy dla nich wsparciem a kiedy trzeba obroną. Wspólnie zatroszczmy się o żywy promieniujący radością Kościół. Swojego umocnienia na wzór i za przyczyną św. Jana Pawła II i bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego poszukujmy w zawierzeniu Matce Bożej, ale też oddając siebie i cały Kościół pod opiekę Św. Józefa.

PODSUMOWANIE

Zachęcamy do włączenia się w proces formacyjny. Pozwólmy się poprowadzić Duchowi Świętemu! Od IV wieku chrześcijanie wyznają: „wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Jest to bardzo konkretna forma zwiastowania przez Kościół prawdy o przymiotach, które są wpisane w jego naturę.

Niech znakiem naszej wiary w Kościół i znakiem nadziei dla Kościoła będzie tęsknota za Ewangelią. Słowo Jezusa przyjęte z wiarą sprawia, że człowiek odzyskuje radość, powraca nadzieja, powraca życie. Pamiętajmy, że Boże słowo nie zna lęku przed żadną kulturą, obyczajami, przekonaniami światopoglądowymi czy moralnymi. Potrafi w nie wkroczyć z całą mocą.

Z Maryją, Matką Kościoła podążajmy razem drogą, którą wyznacza nam Bóg, także wtedy, kiedy jest ona niekiedy niezrozumiała i trudna do przyjęcia. Niech macierzyńska opieka Matki Najświętszej i św. Józefa towarzyszą nam w budowaniu Kościoła – wspólnoty z Bogiem i między sobą. Piękny jest ten obraz Kościoła, który bierze na siebie bóle, nędze i problemy ludzi. Kościół jest sobą, jest wierny intuicji swojego Założyciela w takiej mierze, w jakiej jest wierny Chrystusowi ubogiemu, prześladowanemu, wyśmianemu, upokorzonemu i opuszczonemu.

Króluj nam Chryste!

 

W imieniu Zarządu

Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

                                                † Marek Mendyk                                                        Urszula Furtak

                                      Krajowy Asystent Kościelny                                   Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

 

  

 

 

Warszawa, 14 września 2023 r.