Procesja Wojciechowa Diecezji Tarnowskiej

„Sławny w męczenników gronie,

O Wojciechu, nasz Patronie!

Za Twe prace i cierpienia

Przyjmij od nas dziękczynienia.

 

O Wojciechu, nasz Patronie,

Zawsze stawaj nam w obronie,

A swoimi modlitwami

Boga prosić racz za nami”.

Obchody uroczystości św. Wojciecha, patrona Polski i Akcji Katolickiej, odbyły się w tym roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Członkowie Akcji Katolickiej przybyli licznie z różnych stron diecezji tarnowskiej do stolicy Powiśla w poniedziałek, 24 kwietnia, aby modlić się za Ojczyznę i stowarzyszenie w wymiarach parafialnym, dekanalnym, diecezjalnym i krajowym. Tradycja tych modlitewnych Wojciechowych spotkań sięga 2015 roku. Wtedy to tarnowski DIAK otrzymał relikwie św. Wojciecha i co roku świętuje w innej parafii diecezji, organizując ewangelizacyjny marsz. To zarazem manifest naszej wiary i czas modlitwy o wstawiennictwo świętego Patrona.

Głównym punktem uroczystości w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej była uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem asystenta diecezjalnego ks. dra hab. Jana Bartoszka. Wraz z nim Eucharystię celebrowali kapłani: asystent dekanalny dekanatu dąbrowskiego ks. Bogdan Więcek, ks. Stanisław Cyran – Dąbrowa Tarnowska, Józef Rusnarczyk – Ostrów koło Dębicy, ks. Tadeusz Wiszniewski – Klikowa, ks. Stanisław Bieleń – Nieczajna, ks. Stanisław Nakielski – Zalipie, ks. kapelan Zbigniew Szewczyk i ks. Marek Kęska – Dąbrowa Tarnowska. Obecny był także prezes DIAK Robert Rybak.

W homilii ks. Bartoszek podkreślił, że w czasach zagrożonych fundamentalizmem i relatywizmem są widoczne znaki nadziei. – Pole zadań jest ogromne, ale i potencjał narodu jest wielki, bo „Polska – mówił kiedyś ks. Józef Tischner – jest jakby szyfrem pisana i kto potrafi postawić rozumne pytanie o ten szyfr, o te wartości, da rozumną odpowiedź”. Polska ma swoją duszę i tam trzeba sięgać. Wiara, duch dadzą odpowiedź właściwą. Nie bójmy się więc stawiać wymagań, nie bójmy się analizować zdarzeń poprzez pryzmat prawdy, by wydobywać ów szyfr naszej ojczyzny. Tym szyfrem jest zaś nadzieja złożona w człowieku, w parafiach, świętowojciechowych procesjach i wszystkich innych, które każdego dnia służą wiernym przekazem wiary i łaską Bożego umocnienia poprzez udzielane sakramenty. Nadzieja leży we wspólnotach i ruchach troszczących się o to, żeby wiara była nieustannie pogłębiana. Akcja Katolicka to dziś wielkie zadanie dla naszej j ojczyzny, dla każdej parafii, dla każdej diecezji. Stowarzyszenia, grupy modlitwy – są kluczem do lepszej przyszłości naszego narodu, lepszej przyszłości dla naszej ojczyzny.

Po Eucharystii i odśpiewaniu hymnu „Boże, coś Polskę”, zebrani przeszli ulicami Dąbrowy Tarnowskiej w Wojciechowej procesji, pokonując trasę od kościoła parafialnego do starego kościoła pw. Wszystkich Świętych. Podczas marszu niesione były relikwie św. Wojciecha, a także feretron z obrazami św. Jana Pawła II i bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego (POAK Nieczajna), oraz sztandar diecezjalny i sztandary oddziałów parafialnych. Temu wydarzeniu towarzyszyła modlitwa różańcowa oraz cztery stacje. Przy nich rozważano misję św. Wojciecha w czterech aspektach jako świadka wiary, świadka niezłomnej nadziei, świadka wielkiej miłości i świadka jedności Kościoła. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem „Barki”, ucałowaniem relikwii przez wszystkich obecnych i błogosławieństwem udzielonym relikwiami przez ks. Jana Bartoszka.

Msza św. była transmitowana w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Organizatorami Dnia Wojciechowego byli POAK w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Dąbrowskim Zarządem Dekanalnym, na którego czele od 25. lat stoi Andrzej Łoboda. W wydarzenie bardzo aktywnie zaangażowali się wszyscy członkowie z parafialnych oddziałów Akcji działających w dąbrowskim dekanacie. Był to dla nich wielki zaszczyt i radość, że Powiśle Dąbrowskie mogło oddać cześć Świętemu Wojciechowi w jego relikwiach we wspólnocie Akcji Katolickiej.

Irena Klich
Rada Dekanalna
Dekanat Dąbrowa Tarnowska