Rejonowe spotkanie formacyjne dla Akcji Katolickiej AW

W sobotę 28 stycznia 2023r . w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie odbyło się pierwsze w tym roku „Rejonowe spotkanie formacyjne” dla członków Akcji Katolickiej AW. Zgromadzonych w dolnym kościele uczestników spotkania (około 70 osób) powitał bardzo serdecznie ks. prałat dr Dariusz Gas proboszcz parafii i gospodarz miejsca. W programie spotkania była Msza św. , wykład prof. Janusza Odziemkowskiego, modlitwa Anioł Pański, złożenie kwiatów w Kaplicy Pamięci i agapa. W krótkiej przerwie pomiędzy Mszą św. a wykładem był przerywnik poetycko – muzyczny w wykonaniu pana Krzysztofa Łazutki – organisty i pana Tadeusza Strojnowskiego prezesa POAK parafii Bł. Władysława z Gielniowa. O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św., którą sprawował ks. Kamil Falkowski Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej. Oprawę liturgii przygotowali Członkowie Akcji Katolickiej. Po Mszy św. Prezes Zarządu DIAK AW p. Tadeusz Kulik powitał Gościa – prof. Janusza Odziemkowskiego i przypomniał kilka dość ważnych zdań z biografii Profesora a także powiedział o temacie wystąpienia. Temat wykładu był następujący: „POŻARY POWSTAJĄ Z POPIOŁÓW. POWSTANIE STYCZNIOWE W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI”. Bardzo ciekawy temat został przedłożony przez Pana Profesora w sposób prawdziwy, bez pomijania całego splotu historycznego sytuacji , które do wybuchu powstania doprowadziły. Uczestnicy spotkania otrzymali sporą garść wiedzy historycznej przekazanej w sposób ciekawy, ładnym, zajmującym językiem. Mówił to z pasją. Można powiedzieć, że w ten sposób Akcja zainaugurowała obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które są zaplanowane na dwa lata.

Agapa odbyła się w Sali św. Józefa. Elegancko udekorowane stoły (białe obrusy, kremowa porcelana, do tego dobrze dobrane serwetki, kwiaty ) szybko pokryły się smakowitymi potrawami. Było „na bogato”. Atmosfera była wspaniała. Pokazano też krótki film o parafii. Ludzie cieszyli się, że wreszcie po tak długiej przerwie mogą znowu być razem i to w takich wspaniałych warunkach, gdzie jest przestrzeń, cieplutko, pachnąco i miła obsługa naszych koleżanek z Akcji Katolickiej – gospodarzy miejsca – wreszcie to była ich parafia. Były też pamiątki z czasów Powstania Styczniowego. Pani Henryka Krzyska z POAK św. Anny z Wilanowa przywiozła czarną bransoletę po prababci męża Bogdana ( bo kobiety wtedy nosiły na znak żałoby czarną biżuterię), poza tym zdjęcia, dokumenty i czasopisma z tamtych lat. Inny Kolega z par. Bł. Władysława z Gielniowa przywiózł szable z tamtej epoki i i bardzo ciekawie o nich opowiadał – dużo nowej historii. Na spotkanie przyjechał też p. Krzysztof Kalinowski pierwszy prezes Zarządu DIAK AW, który przypomniał prof. Odziemkowskiemu IX Tydzień Społeczny organizowany przez Akcję Katolicką w 2002 roku , w którym Pan Profesor wygłosił wykład pt. „Bogu i Ojczyźnie – od Ślubów Jana Kazimierza do Ślubów Jasnogórskich” wydany w XV tomie naszych akcyjnych publikacji. Atmosfera spotkania była wspaniała. Ludzie nie mieli ochoty wychodzić. Ostatnie rozmowy, podziękowania, pożegnania i obietnice, że spotkamy się na kolejnym spotkaniu już niedługo ( w Piasecznie) i też będzie dobrze i miło.

Na zakończenie chciałam podkreślić niezwykła gościnność Gospodarzy – Księdza Proboszcza Dariusza Gasa i Członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z p. Zofią Manowiecka – prezes na czele. DZIĘKUJEMY!!!

Króluj nam Chryste!

Elżbieta Olejnik – wiceprezes Zarządu DIAK AW

Warszawa, 28 stycznia 2023 r.