SPOTKANIE FORMACYJNE AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ

„Akcjo Katolicka nie lękaj się. Należysz do Kościoła i mieszkasz w sercu Boga…” – Jan Paweł II.

W sobotę 20 maja 2023 roku w sanktuarium Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie, odbyło się spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Spotkanie zorganizowane w 103 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, Patrona Akcji Katolickiej pod hasłem; „Akcja Katolicka w służbie Kościoła i Ojczyzny”. Najważniejszym elementem spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz prof. dr hab. Tadeusz Borutka, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko – Żywieckiej. W homilii Ksiądz Tadeusz Borutka dziękował, mówiąc; „Gdyby nie troska biskupa tarnowskiego, z którym się dzisiaj spotkamy po tej mszy świętej, Jego oddanych kapłanów, nie byłoby dzisiejszego pięknego święta. Aby można było świętować, potrzebny jest codzienny trud i wysiłek. I za ten wysiłek dzisiaj dziękujemy. Dziękujemy wszystkim członkom i sympatykom oraz dobrodziejom naszego stowarzyszenia, za budowanie jego struktur. Dziękujemy za ofiarowany czas, za pełne uczestniczenie w formacji i za to wszystko co czynicie dla jego dobra. Niech dobry Bóg hojną ręką Wam wszystkim błogosławi”.

W dalszej części homilii mówił; „Szkołą wiary dla nas jest Akcja Katolicka. To dzięki Akcji Katolickiej, odkrywamy coraz bardziej miłość do Chrystusa i trzymając się ufnie Jego Miłosiernych rąk, jesteśmy w służbie Kościoła. Akcja Katolicka jest nie tylko szkołą wiary, ale także szkołą świętości. Przypomniał słowa papieża Pawła VI, który mówił, że ojczyzną AK jest parafia. Wspierajmy w tych niełatwych wysiłkach naszych proboszczów, bądźmy bliskimi współpracownikami, przyczyniajmy się do ożywiania życia religijnego w parafii, dbajmy o religijność dzieci i młodzieży, których naprawdę brakuje w kościołach. Prośmy o nowe powołania kapłańskie, których też już dzisiaj nam brakuje. Przeciwdziałajmy wspólnotowo, zespołowo współczesnemu kryzysowi religijnemu. Dojrzałej i autentycznej Akcji Katolickiej nie stworzy sam dekret biskupa, jeśli członkowie stowarzyszenia pragną posiąść swój charyzmat, powinni się przede wszystkim skupić na duchowości, na modlitwie, na formacji i kształtowaniu postaw moralnych. Bądźmy skupieni na Chrystusie. Jeżeli każdy członek AK i cała organizacja będą szli taką drogą, to nasze piękne stowarzyszenie będzie na nowo mogło ukazywać swój właściwy charyzmat i będzie szkołą świętości”.

Po Mszy Świętej wysłuchaliśmy konferencji, którą wygłosił Ksiądz prof. dr hab. Antoni Żurek pt; „Święty Stanisław ze Szczepanowa w nauczania Świętego Jana Pawła II”. Na zakończenie spotkania odbyła się procesja z relikwiami Świętego Stanisława, Świętego Jana Pawła II i Świętego Wojciecha ulicami Szczepanowa. Był to marsz w obronie świętości i dobrego imienia naszego Patrona Świętego Jana Pawła II. Podczas przemarszu modliliśmy się na różańcu przepraszając za ataki na Największego z rodu Polaków, Wielkiego, Świętego Jana Pawła II, który jest Patronem Akcji Katolickiej.

Po Mszy Świętej do zebranych członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej przybył JE Ksiądz Biskup Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski, który podziękował za podejmowane przez Akcję Katolicką diecezjalną inicjatywy. Była to także możliwość złożenia Księdzu Biskupowi życzeń urodzinowych i imieninowych.

Łącznie w spotkaniu formacyjnym udział wzięło blisko tysiąc osób, 21 pocztów sztandarowych AK oraz kilkudziesięciu kapłanów.

Święty Janie Pawle II – módl się za nami.

Robert Rybak prezes AKDT