Diec ełcka. Bal Wszystkich Świętych.

Parafie i organizacje katolickie przygotowują na dni poprzedzające kościelną uroczystość Wszystkich Świętych akcje promujące chrześcijański charakter tego święta. Zdaniem inicjatorów takich akcji trzeba wyjaśniać wierzącym, że nie jest to święto duchów i strachu, ale święto radości i modlitwy.

22 października br., we wspomnienie św. Jana Pawła II, w ławkach naszej świątyni zasiadło wielu ?świętych? i ?błogosławionych? ? Były to dzieci przebrane za swych ulubionych świętych. To był początek drugiego w naszej parafii Balu Wszystkich Świętych. Dało się zauważyć, iż dużo było świętych zakonnic i zakonników, co może oznaczać, iż w przyszłości zaowocuje to powołaniami. Nie zabrakło też aniołów i aniołków.

Nabożeństwo sprawował ks. Paweł Markowski – Asystent POAK. Słowo skierowane do dzieci było poświęcone kultowi świętych Pańskich. W kościele stanęła wystawa prac konkursowych dzieci ?Co robi mój Święty w niebie.?

Po Nabożeństwie uformował się ?pochód świętych?. Podczas przemarszu dzieci śpiewały piosenki o świętości. W ramach akcji ?Dzielmy się świętością? były także rozdawane napotkanym przechodniom zakładki z myślami świętych, które przygotowały dzieci ze Szkolnego Koła Caritas pod okiem p. Ani Budzińskiej. Takie pochody stają się coraz bardziej popularne w różnych miejscowościach naszego kraju, jako chrześcijańska odpowiedź, na natrętnie propagowanie obchodów Halloween. Sam obrzęd Halloween ma korzenie wywodzące się z pogaństwa i praktykowany był przez ludy celtyckie. W IX w., pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. W XIX zwyczaj został przeniesiony przez irlandzkich emigrantów do USA, skąd powrócił w zamerykanizowanej wersji do Europy, a do Polski w latach 90 XX w. Z tego też powodu, ?Korowód Świętych??, nazywany jest też gdzie nie gdzie, w brzmiący podobnie, jako ?Holy Wins?? (z j. angielskiego: ?święty zwycięża?)

Bal nie mógłby się odbyć bez tańców i zabaw, więc i ich nie zabrakło. Po powrocie do kaplicy każde dziecko otrzymało przepustkę na bal w postaci ?Bożej Krówki?, na której był zapisany cytat Świętego i po chwili niecierpliwego oczekiwania rozpoczęła się zabawa, którą poprowadził p. Andrzej Surynt. Jak przystało na porządny bal, w pierwszej parze w tany z dziećmi ruszyli Ksiądz Asystent POAK Paweł Markowski i panie katechetki: p. Ania, Ewa i Ela. Za nimi ?święci?: dzieci małe, większe, całkiem duże, przebrane oraz ?cywile?.

Była również przerwa na posiłek, który cieszył się wielkim powodzeniem, bo przecież uczestnictwo w tak wielkim balu, nieustanne tańce, kosztowały wiele sił. Były pączki oraz smakowite ?oponki? ? aureolki świętych, przygotowane przez panie z Akcji Katolickiej i Żywego Różańca.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmaite konkursy: Quiz religijny, ?I Ty zostań rybakiem?, gdzie dzieci miały za zadanie wyłowić ze stawu na czas jak najwięcej rybek, czy też konkurs sprawdzający wiedzę tajemnic różańcowych. Jednak kulminacyjnym punktem było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ?Co robi mój Święty w niebie?.

Bal był objęty patronatem przez Prezydenta naszego miasta p. Tomasza Andrukiewicza. Nagrody ufundował też Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Ełckiej Kurii, natomiast patronat medialny na całością objął miesięcznik diecezjalny ?Martyria?. Dwie nagrody specjalne ufundował także Asystent POAK ? ks. Paweł Markowski. Radości, wrażeń i przyjacielskich rozmów nie brakowało. Z pewnością to był czas pożytecznie spędzony tak przez dzieci, jak i przez dorosłych.

W przygotowania do balu angażują się także rodzice. To oni wraz z dziećmi przygotowują strój świętego.

Pomocą w balu służyły panie z Akcji Katolickiej i Żywego Różańca, które tworzyły nieformalną służbę porządkową. Organizatorem i koordynatorem Balu Wszystkich Świętych dla dzieci był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Ducha Świętego w Ełku.

Renata Różańska

patrz – galeria

01

2016-10-22