Niedzielę świętuję – w niedzielę nie kupuję

wnk ak copy

Startujemy z naszą ogólnopolską akcją ?W niedzielę nie kupuję?. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami rozpoczynamy ją od konferencji prasowych w diecezjach. Sugerowany termin: 22 ? 23 maja (z kontynuacją w następnych dnia i tygodniach, w zależności od możliwości DIAK). Poprzedzą one zaplanowaną na 24-25 maja konferencję w Katowicach, pod hasłem ?Świętowanie niedzieli, jako kwestia społeczno-etyczna”, na której, w imieniu naszej organizacji, będę przedstawiała podjęte przez nas działania.  Konferencja omawiać będzie różnorodne aspekty tego zagadnienia ? w perspektywie społeczno-etycznej, na tle współczesnych przemian, które odzierają ten szczególny dzień ze świętości.

Celem naszej kampanii jest zwrócenie uwagi nie tylko na świętość niedzieli, ale także na prawa ludzi pracy do godnego życia, odpoczynku, spędzania czasu z rodziną. Nie dajmy się zwieść opiniom, że zakaz handlu w dużych sklepach, w niedziele, spowoduje wzrost bezrobocia. Podobne regulacje wprowadzone w innych krajach nie potwierdzają takich hipotez. Skorzystają na tym mniejsze, często rodzinne firmy handlowe, których egzystencji zagrażają supermarkety godząc w ten sposób w rozwój rodzimej przedsiębiorczości.  Skorzysta na tym rodzina.

Jako przedstawiciele środowiska stojącego na straży dobra polskich rodzin zwracamy uwagę na fakt, że są też inne, bardziej niepokojące dane: ok. 70 proc. dzieci w Polsce nie zasiada z rodzicami do niedzielnych obiadów, co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci muszą pracować. Muszą, gdyż rząd prowadzi politykę antyrodzinną. Nadmierny fiskalizm państwa powoduje, że mamy jedne z najniższych preferencji dla rodziców w krajach OECD. Oznacza to wysokie narzuty na wynagrodzenia. Fakt ten wpływa na kondycję finansową polskich rodzin, na ciągły pęd za dodatkowym płatnym zajęciem. Oznacza również pogarszającą się demografię. Pod względem wskaźnika dzietności zajmujemy 221. miejsce na 224 kraje świata.

Raz jeszcze przypomnijmy słowa bł. Jana Pawła II, że ?praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy?. Podejmujemy naszą akcję w trosce o godność człowieka, w obawie o jego instrumentalne traktowanie przez wielu pracodawców, w trosce o dobro polskich rodzin.

w: 

Halina Szydełko, Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

załącznik – TEKST DO DRUKU:  
całość + tekst do druku – 

21-05-2013; aktualizacja 24-05-2013