Biuletyn Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce. Nr 45, lipiec 2013


Co nowego w biuletynie

W najbliższych dniach dotrze do biur diecezjalnych Akcji Katolickiej nowy numer biuletynu. Już 45.  Jeszcze trochę, a obchodzić będziemy mały jubileusz. Póki co, parę słów zachęty do zapoznania się z najnowszym wydawnictwem. Jak co roku w tym czasie, relacjonujemy naszą czerwcową pielgrzymkę na Jasną Górę, którą poprzedziła konferencja z udziałem ks. infułata Ireneusza Skubisia i ks. dr Andrzej Jędrzejewskiego. Obaj przedstawili wykłady odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów ? bioetyki, ideologii gender, kryzysu chrześcijaństwa ? stanowiących poważne zagrożenia dla przyszłego kształtu społeczeństwa. Oprócz diagnozy omawianych zjawisk, obydwaj prelegenci przedstawili również zadania, jakie na tym polu mają do wypełnienia katolicy świeccy. Warto się z nimi zapoznać. Zachęcamy do uważnej lektury tych tekstów.

Biuletyn odnotowuje również spotkanie w częstochowskiej katedrze inaugurujące uroczyste przejście na Jasną Górę, w czasie którego wysłuchaliśmy wystąpienia prezes Haliny Szydełko podsumowującej dokonania naszej organizacji. Ważne miejsce w jej obszernej wypowiedzi zajęła najnowsza inicjatywa stowarzyszenia nawiązująca do właściwego wymiaru świętowania niedzieli. Służy temu kampania informacyjna ?W niedzielę nie kupuję?, która dzięki zaangażowaniu naszych członków dała się zauważyć w większości polskich diecezji.  Pani prezes poinformowała również o zaplanowanych na jesień konferencjach, dla których KIAK będzie współorganizatorem, a które dzięki życzliwej postawie posłów Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Ruchu Światło i Życie oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich odbędą się w siedzibie Sejmu.

45. numer biuletynu, to także nasze pożegnaniem z dotychczasowym asystentem kościelnym Akcji Katolickiej, ks. bp. Mariuszem Leszczyńskim. 10-letnia współpraca to już fragment historii naszego stowarzyszenia, którą będziemy z sympatią wspominać. Przed nami dalsza działalność, nowe wyzwania, które będziemy podejmowali z nowym asystentem ks. bp Markiem Solarczykiem; jemu również poświęcamy kilka stron lipcowego numeru.

W segmencie wydarzeń diecezjalnych przedstawiamy przesłane przez naszych korespondentów informacje z działalności Akcji Katolickiej w różnych częściach kraju. Sporo będzie na temat kampanii ?W niedzielę nie kupuję?. Nie zabraknie innych tematów. Korzystając z okazji, zachęcam koleżanki i kolegów do systematycznej współpracy z redakcją biuletynu. Wprawdzie strona internetowa jest najszybszym źródłem informacji, ale usystematyzowana wiedza przekazywana za pośrednictwem tradycyjnego, papierowego wydawnictwa, też bywa przydatna. To swego rodzaju kronika, która z perspektywy kilkunastu lat pokazuje kolejne etapy rozwoju Akcji Katolickiej w Polsce, ważniejsze wydarzenia, a przede wszystkim ludzi, którzy z roku na rok wpisują się w bogatą historię naszego stowarzyszenia.

W imieniu zespołu redakcyjnego zapraszam do lektury biuletynu ? Bożena Ulewicz

25-07-2013