Jasna Góra. Modlitwa o wartości ewangeliczne w życiu społecznym i w polityce.

 

Około 4 tys. uczestników pielgrzymki Akcji Katolickiej modliło się w sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie o odnowienie zapału apostolskiego, poszanowanie niedzieli, odpowiedzialne rodzicielstwo i obecność wartości ewangelicznych w życiu społecznym i w polityce. Pielgrzymka miała także charakter ekspiacyjny za akt profanacji jasnogórskiego Obrazu i wszystkie obelgi wypowiadane pod adresem Boga i Jego Matki.  W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli jej członkowie i sympatycy z całego kraju, a także goście z zagranicy: szefowie struktur Akcji Katolickiej z Wielkiej Brytanii i Ukrainy ? Zenon Handzel i Andriej Jastrzębski.

Doroczne spotkanie Akcji jest zawsze okazją do przypomnienia o zadaniach katolików świeckich. Zdaniem Haliny Szydełko, prezes stowarzyszenia, dziś trzeba być przede wszystkim wiernym. „Wiernym Kościołowi, bronić tego, w co wierzymy, nie dać się zepchnąć na margines i w imię tolerancji i równości, nie pozwolić wedrzeć się złu w nasze życie” – powiedziała  Halina Szydełko.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilięwygłosił ks. biskup świdnicki Ignacy Dec.

?Jesteście bardzo ważnym ugrupowaniem apostolskim, odrodzonym w naszym kraju po upadku komunizmu, składającym się z wiernych świeckich. Waszym głównym zadaniem jest wspieranie pasterzy Kościoła w budowaniu życia wiary w ludzkich sercach i troska o obecność Pana Boga i wartości chrześcijańskich w przestrzeni życia publicznego naszego narodu? ? mówił podczas homilii ks. biskup Ignacy Dec.

?Niech nasza pielgrzymka będzie okazją do podziękowania Bogu za jego błogosławieństwo dla nas, za moc DuchaŚwiętego do realizacji zadań apostolskich, za wszelkie inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym w obronieżycia, małżeństwa i rodziny, odpowiedzialnego wychowywana dzieci i młodzieży, w obronie niedzieli jako dniaświętego, Telewizji Trwam oraz obecności wartości ewangelicznych w życiu codziennym i w polityce? ? podkreślił w powitaniu krajowy asystent Akcji Katolickiej ks. bp Mariusz Leszczyński.

Podczas pielgrzymki wręczono medale ?Za Dzieło Apostolstwa?, przyznawane od kilku lat przez kapitułę osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju stowarzyszenia. W tym roku przyznano je: ks. biskupowi dr hab. Mariuszowi Leszczyńskiemu ?krajowemu asystentowi kościelnemu organizacji, Marii Grazii Tibaldi ? sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej i ks. dr. Jackowi Uljaszowi ? rektorowi Instytutu Teologicznego we Lwowie.

Poniżej zamieszczamy wystąpienie prezes Haliny Szydełko oraz uzasadnienie Kapituły medalu ?Za Dzieło Apostolstwa? dla tegorocznych nominatów.

(KAI, PAP, Nasz Dziennik, bu)

  

Wystąpienie Haliny Szydełko ? prezes Zarządu KIAK

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę jest czasem modlitwy, dziękczynienia i oddania, którego wyrazem jest Akt zawierzenia wygłaszany przez nas przed wizerunkiem Królowej Polski. To  również czas podsumowania naszej pracy. To okazja, aby w tak szerokim gronie przypomnieć inicjatywy proponowane przez Krajowy Instytut i zachęć wszystkich do ich realizacji. W tym roku ważnym zadaniem które realizujemy od kilku tygodni jest ogólnopolska kampania pod hasłem ?W niedzielę nie kupuję?. Wolna niedziela to ważny temat. Wciąż do niego wracamy i nadal jest aktualny. Niestety nawet ludzie wierzący, którzy dobrze znają dekalog nie rozumieją, albo nie dopuszczają do swojej świadomości, że trzecie przykazanie: Pamiętaj aby dzień święty święcić, dotyczy również zakazu handlu w niedzielę. W tym roku Akcja Katolicka pragnie kolejny już raz przypomnieć to przykazanie. Wydaliśmy plakat pod hasłem ?W niedzielę nie kupuję?. Wydrukowaliśmy również ulotki tej samej treści, które rozdajemy w całym kraju. Dodatkowo przesłaliśmy do wszystkich prezesów diecezjalnych tekst oświadczenia Akcji Katolickiej, wyjaśniającego dlaczego nie kupuję w niedzielę. Będzie można go wydrukować we własnym zakresie i umieścić obok plakatu, jako jego uzupełnienie.

Akcja Katolicka prezentuje swoje stanowiska w wielu sprawach na naszej stronie internetowej. Przesyłamy je do agencji prasowych i bezpośrednio do prasy. Nie zawsze są jednak tam zamieszczane.  Dlatego postanowiliśmy, że spróbujemy dotrzeć do społeczeństwa również poprzez wywieszanie naszych stanowisk na parafialnych tablicach ogłoszeń. Zaopatrzone w logo Akcji Katolickiej, będą zawierały kwintesencję tego co chcemy powiedzieć w konkretnej sprawie. Tym razem dotyczy ono świętowania niedzieli. Nie zastąpi to oczywiście pełnych tekstów w prasie, o co nadal będziemy zabiegać. Będzie to inna forma docierania do świadomości odbiorców, mająca na celu przemianę ich mentalności. Zachęcam Państwa do drukowania tych oświadczeń, które znajdziecie na naszej stronie internetowej i przekonywanie księży proboszczów, aby zechcieli je wywieszać na tablicach ogłoszeń.

Kiedy podjęliśmy temat świętowania niedzieli i wydrukowaliśmy plakat, pojawiło się pytanie gdzie go umieścić. Na pewno przy kościołach, choć wydawać by się mogło, że katolikom nie trzeba przypominać tak fundamentalnych prawd. A jednak okazuje się że trzeba. Jeśli przyjrzymy się parkingom przy supermarketach, które w każdą niedzielę są zapełnione po brzegi, to należałoby zadać sobie pytanie : Do kogo należą te samochody? Tylko do ateistów? Z pewnością nie. Niedziela to dzień zakupów również dla wielu katolików, którzy twierdzą, że są większe grzech niż niedzielne zakupy. Inni w ogóle nie postrzegają tego w kategoriach grzechu. Pragniemy więc skierować tę kampanie przede wszystkim do ludzi wierzących, którzy nie rzadko, wychodząc z niedzielnej Mszy Świętej kierują swe kroki prosto do sklepu, aby zrobić drobne zakupy lub też spędzić wiele godzin w galeriach handlowych. Gdyby zapytać tych niedzielnych bywalców sklepów dlaczego negują przykazania, zapewne dowiedzielibyśmy się, że to przesada. Przecież są ważniejsze sprawy. I żeby tylko takie grzechy były. To właśnie usłyszałam, kiedy rozpoczęliśmy akcję plakatową. Ale podobnie było i wówczas gdy prowadziliśmy akcję plakatową, dopominając się o godny strój w Kościele. Wtedy także słyszałam głosy, że są ważniejsze sprawy. I również wtedy nie mogłam się z tym zgodzić. Kto nie jest wierny w małych sprawach, nie będzie wierny i w wielkich. Nasz strój świadczy o naszym szacunku do miejsca i osób. W przypadku świątyni, nasz strój świadczy o naszym stosunku do Boga. Jeśli nie zadbamy o strój to jak zadbamy o to co ważniejsze, o przygotowanie duszy? Niedziela różni się od dnia powszedniego. To dzień od Boga i dla Boga. Idę do Kogoś, kto jest najważniejszy w moim życiu, więc muszę godnie wyglądać. Jeśli tego nie zrozumiem, to nie pojmę również i tego że uczestniczę w ofierze Boga.

W ubiegłym roku, rozpoczęliśmy naszą akcję wzywającą do godnego przeżywania niedzieli, od stroju w kościele. W tym roku skupiliśmy naszą uwagę na niedzielnym handlu. W wielu diecezjach już wiszą nasze plakaty. Niektóre Diecezjalne Instytuty dodrukowały ulotki we własnym zakresie. Niektóre diecezje podjęły bardziej spektakularne akcje, np. rzeszowska wynajmuje bilbordy aby umieścić tam plakat poświęcony tematowi świętowania niedzieli. To kosztowne przedsięwzięcie, ale daje szansę dotarcia z tą informacją do większości mieszkańców miasta, zważywszy, że będzie ona umieszczona na pięciu bilbordach przez miesiąc.

Konferencje i sympozja to ważny element tej kampanii. Warto organizować je we współpracy ze związkami zawodowymi, które również walczą o to aby niedziela była dniem wolnym od handlu. Oddanie pracownikowi innego wolnego dnia w tygodniu w zamian za niedzielę, nie jest rozwiązaniem, które można zaakceptować. Około miliona osób w Polsce jest zatrudnionych w handlu. Z tego ponad siedemdziesiąt procent to kobiety. To matki i żony, które nie mogą spędzić niedzieli z rodziną, a inny wolny dzień w tygodniu, kiedy mąż jest w pracy, a dzieci w szkole, poświęcają na sprzątanie, pranie i inne obowiązki rodzinne. Może mieszkanie jest czystsze, ale na pewno nie służy to budowaniu jedności w rodzinie.

Kiedyś walczyliśmy o wolne soboty. Dziś trzeba dopominać się o wolne niedziele. Szukając winnych, należy uderzyć się również we własne piersi. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy robię zakupy w niedzielę? I nie chodzi tu o godziny spędzone w centrum handlowym, ale choćby o chleb, kupiony w osiedlowym sklepie, bo właśnie go zabrakło. Przez ten jeden chleb, ktoś musi spędzić niedzielę przy sklepowej kasie. Takiej kasjerce jest naprawdę obojętne, czy ktoś kupuje tylko chleb, czy robi zakupy na miesiąc. Nie ma tłumaczenia, że to nagły przypadek, że nie zdążyliśmy z zakupami w sobotę.

Wielu z nas pamięta czasy, gdy sklepy w niedzielę były zamknięte, a w sobotę czynne tylko do 13.00. W dodatku wszystkiego brakowało i trzeba było swoje odstać w kolejkach. I jakoś nikt głodny nie chodził. Każdy zdążył kupić co trzeba. Pamiętajmy, że żaden właściciel nie otworzy swego sklepu w niedzielę, jeśli nie będzie klientów. Dlatego trzeba zacząć od siebie. Dlatego na plakatach umieściliśmy hasło : ?W niedzielę nie kupuję? . W domyśle pytanie :  A ty?

Celowo kładziemy nacisk na społeczny aspekt tego problemu, pamiętając, że wiele osób uważa, iż nie są członkami Kościoła, a zatem przykazania ich nie obowiązują. Twierdzą : Jeśli ktoś uważa że niedzielne zakupy to grzech, to niech tego nie robi, ale zarazem niech pozostawi wolność wyboru innym, którzy mają odmienne poglądy. To my jednak upominamy się o możliwość wyboru dla tych, którzy takiego wyboru nie mają, zmuszani do spędzenia niedzieli przy sklepowej kasie. Upominamy się o to od dawna przy wielu okazjach. Jeden z Tygodni Społecznych organizowanych przez Akcję Katolicką w Warszawie poświęciliśmy ?Niedzieli?.Ta konferencja odbyła się w roku 1999r. Wczytując teraz w te teksty, możemy stwierdzić, że dziś, po kilkunastu latach wiele się zmieniło. Niestety na niekorzyść. Dotyczy to zarówno sposobu spęczania wolnego czasu w niedzielę, jak i czynnego udziału w Eucharystii. Coraz więcej ludzi spędza niedziele w hipermarketach i centrach handlowych. Myślę, że podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że niedzielę traktujemy jak dzień wolny od pracy a nie jak dzień święty. A zatem jest to tylko dzień  dla człowieka, a już  nie dzień dla Boga.

To niesamowite, że w kraju naszych wschodnich sąsiadów, który całe dziesięciolecia walczył z Kościołem, ten wyjątkowy dzień w tygodniu nazywa się waskriesjenie ? co oznacza zmartwychwstanie.  Może gdybyśmy sobie uświadomili, ten wymiar niedzieli i zrozumieli, że jest to czas zmartwychwstania, potrafilibyśmy lepiej przeżyć ten dzień i pozwolili go godnie spędzić również innym.

Myślę, że wiele osób nie uświadamia sobie że może być inaczej i że w wielu krajach niedziela jest dniem wolnym od handlu. W Polsce, niestety jest dozwolony w każdą niedzielę. Mamy nadzieję to zmienić. Celem naszej kampanii jest zwrócenie uwagi nie tylko na świętość niedzieli, ale także na prawa ludzi pracy do godnego życia, odpoczynku, spędzania czasu z rodziną. Nie dajmy się zwieść opiniom, że zakaz handlu w dużych sklepach w niedziele spowoduje wzrost bezrobocia. Podobne regulacje wprowadzone w innych krajach nie potwierdzają takich hipotez.

 

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą kampanię na rzecz świętowania niedzieli. Te Diecezjalne Instytuty, które jeszcze tego nie zrobiły zachęcam do działania. Warto organizować konferencje, warto rozprowadzać plakaty i ulotki. Trzeba o tym mówić jak najczęściej. To z pewnością przyniesie spodziewane efekty. Równocześnie z działaniami zmierzającymi do zmiany mentalności ludzi i obudzenia ich sumień, chcemy również zmienić prawo. Posłowie złożyli już swój projekt, który wywołał ożywioną dyskusję w mediach. Akcja Katolicka również chce złożyć projekt. Będzie to inicjatywa obywatelska, co oznacza, że w przypadku zakończenia kadencji sejmu, nasz projekt przechodzi pod obrady sejmu kolejnej kadencji, w przeciwieństwie do projektu poselskiego.

Pragniemy jednoczyć w naszym wspólnym działaniu jak najwięcej podmiotów. Jeszcze dziś dojdzie do spotkania przedstawicieli Akcji Katolickiej, Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, Związku Zawodowego Solidarność i Parlamentarzystów. Mamy nadzieję wypracować zasady wzajemnej współpracy.

Uchwalenie zmian do ustawy Kodeks Pracy do czego zmierzamy, należeć będzie już do parlamentu. Przypominam zatem o naszej modlitwie za parlamentarzystów. Wielu z nich jest nam wdzięczna za tę modlitwę. Otrzymujemy ustne i pisemne podziękowania. Niech ta modlitwa nadal trwa i przynosi bogate owoce w postaci ustawodawstwa zgodnego z nauką Kościoła i służącego człowiekowi.

Kolejną inicjatywą związaną ze zbieraniem podpisów jest międzynarodowa akcja ?Milion za życiem?. Jej pomysłodawcą jest włoski poseł do Parlamentu Europejskiego. Chcemy zebrać milion podpisów w krajach Unii Europejskich aby poprzeć prawo dotyczące powstrzymania wszelkich działań zmierzających do niszczenia poczętego życia. A zatem wszelkiej propagandy aborcyjnej. Listę do złożenia podpisu znajdziemy na naszej krajowej stronie internetowej i tam w wersji elektronicznej należy złożyć podpis. Jeśli ktoś jeszcze tego nie uczynił, to zachęcam do złożenia podpisu.

Wczoraj podczas konferencji usłyszeliśmy o wyzwaniach bioetycznych przed którymi stoi współczesny człowiek oraz o wyzwaniach jakie stoją przed nami w dobie sekularyzacji.

To są zadania jakie powinna realizować AK w najbliższej przyszłości. Zagadnienia te znajdziemy również w Dokumencie Społecznym Episkopatu Polski ?W trosce o człowieka i dobro wspólne?, który będzie tematem naszej kolejnej konferencji, którą planujemy odbyć 30 listopada tego roku w budynku Sejmu, na którą już dziś państwa zapraszam. Temat ten przedstawi nam autor dokumentu abp Józef Kupny. Mamy nadzieję odbyć tę konferencję, we współpracy z Zespołem Parlamentarnym Akcji Katolickiej.
     Ze sprawozdania, które jak co roku przygotował Sekretarz Krajowego Zarządu, możemy się dowiedzieć, jak wiele cennych zadań podejmowanych jest w diecezjach. Zachęcam do zapoznania się z tym sprawozdaniem, które może stać się źródłem inspiracji dla Akcji Katolickiej w każdej diecezji. Zachęcam również do włączania się w inicjatywy krajowe. Jedną z nich jest krajowy finał Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się jesienią w Krakowie, to również wspomniane wcześniej zbieranie podpisów.

Dla skutecznego działania konieczny jest sprawny przepływ informacji. To zapewni nam skuteczne działanie. To apel do prezesów diecezjalnych, ale również i do prezesów parafialnych, którzy również powinni starać się pozostawać w stałym kontakcie ze strukturami diecezjalnymi. Źródłem informacji może być również nasza strona internetowa, na której znajdziecie państwo bieżące informacje o naszej działalności. Ta informacja wraz ze szczerym zaangażowaniem i wiarą we własne siły będzie źródłem sukcesu naszej pracy apostolskiej.  Potrzebna jest również pomoc Boża, zachęcam więc do modlitwy która umocni nas w działaniu.

Pozostaje mi tylko życzyć nam wszystkim wytrwałości i zapału w dalszym realizowaniu misji Akcji Katolickiej w parafii, diecezji i kraju.

Częstochowa, 15 czerwca 2013r.

 

Biskup Mariusz Leszczyński, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej, Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn! Rozważanie apelowe podczas ogólnopolskiej pielgrzymki Akcji Katolickiej, Kaplica Matki Boskiej na Jasnej Górze, 14 czerwca 2013 r. ikona_pdf2 

Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn! 

Rozważanie apelowe podczas ogólnopolskiej pielgrzymki Akcji Katolickiej,
Kaplica Matki Boskiej na Jasnej Górze, 14 czerwca 2013 r.

Maryjo, Pani Jasnogórska i Królowo Polski!

Czuwając przed Twoim cudownym Obrazem, słyszymy prośbę, tę samą, którą usłyszano na weselu w Kanie Galilejskiej: ?Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn!?.

Prosisz nas Matko o sprawę najważniejszą ? o pełne zaufanie Bogu i otwarcie naszych umysłów i serc na wolę Twojego Syna. Zapytajmy więc siebie, ile miejsca pozostawiamy w naszym myśleniu, uczuciach i pragnieniach dla Jezusa?

Maryjo, zatroskana o każdego z nas, z pokorą wyznajemy, że zbyt dużo myślimy o sobie, że często pragniemy szczęścia doczesnego i sukcesu naszych planów, bardziej niż wypełniania, na co dzień, woli Twojego Syna. Przepraszamy za te nasze niedoskonałości; przepraszamy za tych, którzy wykreślili Boga ze swojego życia, usiłując wprowadzać prawa ustanawiane przez ludzi ? w miejsce Dekalogu i Ewangelii; przepraszamy za ludzi nieprzyjaznych Twemu Boskiemu Synowi, którzy szydzą z wiary i Kościoła oraz profanują święte miejsca i znaki.

 Tym bardziej Matko, prosimy o Twą pomoc, byśmy zawsze umieli odpowiadać na Twoją prośbę ? odważnym świadectwem wiary, jakiej dajesz nam przykład w tajemnicy Zwiastowania ? wiary pokornej i posłusznej, otwartej ? w Duchu Świętym ? na wolę Bożą. To jest fundament naszego budowania. Papież Jan Paweł II w Lubaczowie, 3 czerwca 1991 r., mówił: Nie pozwólmy sobie wyrywać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia (Homilia, ?L?Osservatore Romano?, nr spec., 1-9 VI 1991, s. 27).

W Twojej prośbie: ?Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn!?, znajdujemy rozwiązanie wszystkich naszych trudności, ponieważ istotą prawdziwej przemiany duchowej jest słuchanie Boga i życie według Jego przykazań.

Maryjo, pokorna Służebnico Pańska, ucz nas słuchać Twojego Syna Jezusa bardziej niż ludzi; chroń nas przed złem tego świata; pomagaj nam wprowadzać <wszystko, co powie nam Twój Syn> do naszych rodzin, wspólnot oraz miejsc nauki i pracy. Niech dzięki odważnym i gorliwym świeckim apostołom Jezusa, zasady Ewangelii przenikają także do szerokiego życia społecznego i do ustawodawstwa, stanowionego przez ludzi, aby dzięki temu wszystko <odnawiało się w Chrystusie> (por. św. Pius X).

Obiecujemy, że z błogosławieństwem Twego Syna i Twoją pomocą Matko, uczynimy wszystko, by przeciwstawiać się temu, by w naszej Ojczyźnie nikt nie gasił Bożego światła, by chronione było każde życie i godność człowieka, nadana mu przez Boga.

Maryjo, Królowo Męczenników!

Dziś, w piątek ? w dniu, w którym umarł Chrystus, przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Jego najboleśniejszym symbolem jest Oświęcim ? miejsce wielkiego cierpienia i kaźni ogromnych rzesz ludzi z różnych narodów, ludów i języków. Ci ludzie ? mówił papież Benedykt XVI w Auschwitz-Birkenau (28 V 2006 r.) ?wstrząsają naszą pamięcią, wstrząsają naszym sercem. Nie chcą wywoływać w nas nienawiści, ale raczej pokazują, jak straszne jest dzieło nienawiści. Chcą, aby rozum uznał zło za zło, i je odrzucił; chcą budzić w nas odwagę dobra i opór wobec zła. Chcą wzbudzić w nas uczucia, które wyrażają słowa włożone przez Sofoklesa w usta Antygony, mówiącej w obliczu panującego okrucieństwa: <Nie jestem tu, aby razem nienawidzić, lecz by razem miłować>.

Maryjo, Królowo Pokoju, chroń nas i cały świat od nieszczęść, których doświadczyli nasi bracia i siostry, niewinni ludzie, w latach ostatniej wojny. Niech dzięki Twemu orędownictwu i naszej modlitwie zagoją się krwawiące rany; niech w sercach napełnionych bólem żyje niegasnąca nadzieja na ostateczny tryumf prawdy, miłości i pokoju.

Maryjo, Wspomożenie wiernych!

Umacniaj naszą wiarę, by była zawsze odpowiedzią na Boże Objawienie.

Ucz nas <posłuszeństwa w wierze> przez poddanie Twojemu Synowi naszego umysłu, woli i serca, abyśmy dzięki temu przynosili dobre i trwałe owoce w dziele przemiany siebie i świata.

Misja głoszenia słowa Bożego ? uczył nas papież Benedykt XVI ? jest zadaniem wszystkich uczniów Jezusa Chrystusa wynikającym z ich chrztu. Nikt z wierzących w Chrystusa nie może czuć się zwolniony z tej odpowiedzialności, która wynika z sakramentalnej przynależności do Ciała Chrystusa. Świeccy są powołani do tego, by (?) świadczyli o Ewangelii w życiu codziennym, wszędzie gdzie są (Verbum Domini, 94). W tym duchu swoje zadania apostolskie starają się podejmować członkowie Akcji Katolickiej, którzy przybyli w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę, by modlić się o błogosławione owoce swojej misji apostolskiej w świecie.

Maryjo, Matko Kościoła!

Wspieraj kapłanów w ich apostolskim trudzie, czyń owocnym świadectwo członków życia konsekrowanego, umacniaj rodziców w codziennym obowiązku pierwszego przekazywania wiary dzieciom, oświecaj młodych, by ufnie szli drogą wytyczoną przez wiarę rodziców, napełniaj nadzieją osoby w podeszłym wieku, dodawaj otuchy chorym i samotnym oraz umacniaj serca ludzi dobrej woli, wrażliwych na cierpienie tych, którzy potrzebują pomocy.

Maryjo, <Gwiazdo Ewangelizacji>, ucz nas wszystkich słuchać Twojego Syna Jezusa i pomagaj nam skuteczniezarzucać sieci Ewangelii na morze historii, aby prowadzić ludzi ku ziemi Boga (Benedykt XVI, 14 V 2011).  

O, Matko z Częstochowskiego Wizerunku,
Pani Jasnogórska, Jutrzenko Wolności,
Źródło Światła i Życia dla nas,
Bądź Matką, bądź Matką naszego zawierzenia.

/?/

Pomóż nam, Matko, przyjąć całą prawdę
I za Jezusem pójść drogą krzyża,
By w ciemności nikt nie chodził,

Lecz miał światło życia.

/wg modlitwy ks. F. Blachnickiego/
Amen.

19-06-2013

 

Medale – uzasadnienia

Bp. Mariusz Leszczyński

W tym roku mija 10 lat od objęcia funkcji Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej przez bp Mariusza Leszczyńskiego. Jesteśmy wdzięczni za dotychczasową pracę Jego Ekscelencji i zaangażowanie w tworzenie struktur stowarzyszenia. Ostatnie lata przyniosły znaczne ożywienie działalności AK, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Akcja Katolicka jest obecna w mediach, zabierając głos we wszystkich istotnych sprawach dotyczących życia Kościoła i Ojczyzny. Powstał parlamentarny zespół Wychowanków i Sympatyków Akcji Katolickiej. Sporym sukcesem była konferencja zorganizowana w budynku Sejmu, a poświecona odpowiedzialności katolików świeckich w życiu politycznym. Pamiętamy również międzynarodową konferencję, zorganizowaną wspólnie z FIAC w Krakowie w której uczestniczyli przedstawiciele AK z całego świata.

W ubiegłej kadencji znaleźliśmy się we władzach światowych stowarzyszenia. Zainicjowaliśmy również powstanie AK na Ukrainie. Obecnie podjęliśmy starania aby nawiązać współpracę z Litwą.

Te wszystko nie mogło by możliwe gdyby nie wsparcie i opieka duchowa Bp Mariusza, z którym konsultowaliśmy każdą naszą inicjatywę. Cenimy sobie to, że jesteśmy w stałej łączności z Krajowym Asystentem. Dzięki temu możemy działać szybko, odpowiadają na wyzwania jakie stawia przed nami rzeczywistość.

Ks. Biskup jest autorem opracowania historii polskiej AK. W związku z tą aktywnością został zaproszony w charakterze eksperta do pracy zespołu który w Rzymie, w ramach FIAC będzie pracował nad przygotowaniem historii stowarzyszenia wszystkich krajów członkowskich.

Pomimo licznych obowiązków, Ekscelencja Ksiądz Biskup znalazł czas również na pracę naukową. Przedstawił pracę habilitacyjną, a uroczystość nadania mu tytułu doktora habilitowanego miała miejsce na KUL-u w październiku ubiegłego roku.

Maria Grazia Tibaldi

Od roku 2000 polska Akcja Katolicka jest obecna w strukturach Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC). Od tego czasu współpracujemy z Panią Marią Grazią Tibaldii, pełniącą funkcję Sekretarza Generalnego FIAC. Ta współpraca była bardzo owocna zwłaszcza wtedy, kiedy wchodziliśmy, jako jeden z pięciu krajów w skład władz FIAC-u. Pani Maria Grazia wspierała nas podczas organizowanej w Krakowie Europejskiej Konferencji ?Chleb, wolność,?. Popiera nasze starania zmierzające do tworzenia struktur Akcji Katolickiej w krajach Europy Wschodniej. Jesteśmy wdzięczni za to że mamy tak cennego sojusznika w Rzymie, na którego zawsze możemy liczyć.

Ks. Jacek Uliasz

Idea, aby Akcja Katolicka odrodziła się na Ukrainie, zrodziła się w zamyśle księdza dr Jacka Uliasza ? rektora Instytutu Teologicznego we Lwowie. To jego staraniem, przy wsparciu Polskiej Akcji Katolickiej została reaktywowana Akcja Katolicka w archidiecezji lwowskiej. Kilka lat wcześniej organizował na Ukrainie ATK, Akcję Katolicką młodych. Pamiętamy wspólnie zorganizowaną konferencję w Lwowie, w której uczestniczyła również pani Maria Grazia Tibaldii. Od tej pory staramy się wspierać Akcję Katolicką na Ukrainie. Jest to możliwe dzięki otwartej i życzliwej postawie księdza rektora Jacka Uliasza.

foto.: Ryszard Furtak, Teresa Kałudzińska, Adam Stawiarski, Roman Faryś, Maria Niedziela i wielu innych

17-06-2013; aktualizacja 24-06-2013

patrz galeria

 72