Modlitwa o trzeźwość. Miejsce Piastowe.

29 lipca prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko uczestniczyła w IX Narodowej Modlitwie o trzeźwość Ojczyzny, która odbyła się w sanktuarium Świętego Michała Archanioła w Miejscu Piastowym w archidiecezji przemyskiej. Tym razem uczestnicy pielgrzymki trzeźwościowej w sposób szczególny prosili Boga o błogosławieństwo i roztropność dla rządzących, których jednym z istotnych zadań jest i powinno być przeciwdziałanie uzależnieniom. Podczas sympozjum, skierowanym głównie do samorządowców, mówiono o obowiązkach władz publicznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniem nałogami.

Mszy świętej, która poprzedziła sympozjum, przewodniczył bp Jan Wątroba ? ordynariusz rzeszowski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski ? przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił uwagę na negatywny wpływ reklamy w promowaniu napojów alkoholowych oraz niebezpieczeństwo, jakim jest społeczne przyzwolenie na nadużywanie alkoholu, zwłaszcza wśród młodzieży. Przestrzegał przed fałszywymi rachunkami zysków ze sprzedaży napojów wyskokowych, ukazując jednocześnie szkody, jakie wyrządzają – niszczenie rodzin, zdrowia, aż do utraty życia włącznie.

W uroczystej koncelebrze uczestniczyli również przybyły z Rzymu abp Edward Nowak oraz bp Adam Szal ? biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wśród licznie reprezentowanych przedstawicieli władz publicznych warto wymienić obecność senatora Kazimierza Jaworskiego ? prezesa stowarzyszenia ?Trzeźwa Polska?, który od lat prowadzi kampanię na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, w przededniu sierpnia, miesiąca, w którym Kościół od lat nawołuje społeczeństwo do trzeźwości, zwraca uwagę na fakt, że ?Jesteśmy narodem, który nie zapomniał jeszcze o zniewoleniu, jakiemu byliśmy poddani żyjąc w czasach ustroju komunistycznego. Polacy zawsze cenili wolność własną i innych narodów. Tę polityczną niezależność zdołaliśmy odzyskać, jednak sami dobrowolnie oddajemy się w inną, niemniej niebezpieczną niewolę. Alkohol, narkotyki, internet, a także skrajny materializm, bezkrytyczna wiara w to, co przekazują media, bierność w życiu społecznym ? to wszystko ogranicza naszą wolność. Dziś nikt nam jej nie odbierze, jeśli nie oddamy jej dobrowolnie. Podejmijmy walkę z tymi zagrożeniami, które nas dotyczą i pomóżmy innym, którzy nie mają dość silnej woli, aby sami mogli je pokonać. Sierpień to miesiąc trzeźwości. Ofiarujmy więc dar abstynencji za tych, którzy borykają się z różnymi nałogami. Prośmy Boga w tym miesiącu o dar trzeźwej Polski, o dar trzeźwych i rozważnych obywateli.?

(bu)

31-07-2013

Konferencja Episkopatu Polski, Sierpniowa abstynencja – potrzebna, cenna i możliwa. 
Narodowa Modlitwa o Trzeźwość Narodu, Miejsce Piastowe, 29.07.2013.