Niedziela dla Boga i rodziny

W piątek, 25 października 2013 r., w Sejmie, odbyła się konferencja pod hasłem Wolna Niedziela, zorganizowana z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wspólnie z Akcją Katolicką w Polsce, NSZZ Solidarność, Ruchem Światło?Życie oraz legnickim Społecznym Ruchem Świętowania Niedzieli. Dyskutowano nad znaczeniem niedzieli w życiu społecznym, szczególnie w kontekście dobra rodziny, a także o prawnych aspektach związanych z zakazem w tym dniu handlu. Zarówno Akcja Katolicka, jak i Solidarność oraz inne organizacje popierają projekt poselski, pod którym podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i PO.

Prezes Halina Szydełko powiedziała podczas konferencji prasowej: ?Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy są wierzący i nie dla każdego Dekalog jest równie ważny, co dla chrześcijan, dlatego zwracamy również uwagę na społeczny aspekt tego wydarzenia.?  Z kolei przedstawiciel NSZZ ?Solidarność? Alfred Bujara zwrócił uwagę, że przeprowadzone w zeszłym roku badania nie potwierdzają jakoby zakaz sprzedaży w niedziele miał znacząco wpłynąć na spadek obrotów w placówkach handlowych, zwłaszcza w sklepach wielkopowierzchniowych, co podnoszą przeciwnicy projektu.

Przedstawiciele organizatorów podpisali wspólne stanowisko, jpg w którym zwracają się do wszystkich parlamentarzystów o poparcie projektu w duchu poszanowania godności człowieka oraz uznania praw wolności religijnej wyrażającej się m.in. możliwością wypełniania prawa Bożego przez wierzących.

Oprócz prezes Haliny Szydełko Zarząd KIAK reprezentowali: wiceprezes Zbigniew Trybuła oraz członkowie: Urszula Furtak, Bogumiła Kania-Łącka, Stefan Majerczak i dyrektor biura krajowego Elżbieta Kaczmarek.

(bu) foto.: Elżbieta Kaczmarek

26-10-1013

patrz galeria

 007