Po raz ósmy spotkali się przy grobie bł. ks. Jerzego

Tuż przed godz. 17.00 do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przybyła VIII Pielgrzymka Biegowa mająca upamiętnić postać kapłana ? męczennika, którego 66. rocznica urodzin przypada właśnie dzisiaj. Organizatorami dorocznej imprezy były: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Knurowie (archidiecezja katowicka) oraz Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej z Olsztyna i Płocka. Biegacze oraz rowerzyści zmagali się z trudnymi warunkami pogodowymi. Najgorzej było  w piątek. Grupa warmińska dotarła na nocleg do Ciechanowa w ulewnym deszczu. – Dzisiaj jednak ? jak powiedział prezes DIAK Olsztyn Wojciech Ruciński ? pogoda była cudowna: nie było słońca, ale nie padało. Najszybciej na miejsce zbiórki na skwerze przy parku Żeromskiego dotarła grupa warmińska, następnie ekipy z Knurowa, Katowic w asyście rowerowej warszawiaków, oraz z Płocka. Wspólnie pokonano ostatnie metry do grobu błogosławionego męczennika. Razem z pielgrzymami udział w finiszu wziął także poseł Jerzy Szmit z Olsztyna, współorganizujący poprzednie edycje sztafety.

Wszystkie ekipy przywitała prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Szydełko, która w swym wystąpieniu przy grobie bł. ks. Jerzego stwierdziła, że bieg był nie tylko wyrazem hołdu ku czci zamordowanego przez SB kapelana Solidarności, ale również lekcją historii, w której przypomniano wszystkich męczenników stanu wojennego. Lekcją skierowaną do starszych, którzy powoli zapominają o dramatycznych wydarzeniach lat 80-ch, a także do młodzieży, która coraz mniej wie na ten temat. Trudno bowiem dowiedzieć się o mrocznych czasach gwałcenia praw człowieka w Polsce w dzisiejszej szkole, w której lekcje historii są coraz bardziej okrojone i  zubożałe. Dziś zamiast wiedzy patriotycznej promuje się europejskość spychając na margines  tradycję narodową, kulturę i historię. Wielu twierdzi, że nasza historia jest smutna, pełna klęsk powstańczych i przegranych wojen. Nawet jeśli tak jest, jest to nasza historia i tylko mając ją w pamięci możemy budować przyszłość. Pamiętajmy także o radosnych i wielkich wydarzeniach. Dwa dni temu obchodziliśmy 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, a koniec sierpnia był przypomnieniem narodzin Solidarności i początku walki o zmiany w Europie. To przypomnienie winno też łączyć się z refleksją o kierunek przemian, czy rzeczywiście okupiona krwią i męczeństwem wolność przyniosła te najbardziej oczekiwane przez naród polski przeobrażenia. Dziś wiemy, że nie wypełniły się wszystkie nasze nadzieje. I dlatego tu, u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, prosimy Boga o błogosławieństwo dla Polski i Polaków, a księdza męczennika o wstawiennictwo w modlitwie o lepszą przyszłość dla naszej Ojczyzny.

Prezes Akcji Katolickiej, wspólnie z delegacjami stowarzyszenia ze Śląska, Warmii oraz Mazowsza (oprócz DIAK z Płocka  do maratończyków z Katowic i Knurowa dołączyła jak co roku asysta rowerowa Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej) złożyła kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Janusza Strojnego współcelebrowana przez kapłanów uczestniczących w pielgrzymce ? z Knurowa, Kętrzyna, Płocka i Olsztyna. Na koniec Mszy św. ks. Piotr Wasilewski, który z grupą warmińską już trzykrotnie uczestniczył w sztafecie, podał do ucałowania pielgrzymom oraz uczestniczącym w liturgii parafianom relikwie bł. ks. Jerzego. VIII Pielgrzymkę Biegową zakończyło okolicznościowe spotkanie w Domu Pielgrzyma Amicus, podczas którego ponad 100 uczestników otrzymało dyplomy i upominki.  Przypomnijmy, że byli wśród nich, oprócz członków Akcji Katolickiej, związkowcy Solidarności, kapłani, pracownicy IPN, osoby represjonowane w stanie wojennym, nauczyciele i młodzież szkolna, sportowcy i osoby niepełnosprawne. Warto pamiętać, że inicjatorem biegu jest prezes POAK w Knurowie Marian Gruszka.

(bu)

15-09-2013; aktualizacja 16-09-2013

patrz galeria