Świętować niedzielę

W najbliższą sobotę, 22 czerwca, w Rzeszowie, Akcja Katolicka kontynuuje ogólnopolską kampanię ?W niedzielę nie kupuję?, której celem jest przypomnienie Bożego przykazania o świętowaniu dnia Pańskiego oraz o naturalnym prawie człowieka do wypoczynku. Tego dnia w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym odbędzie się sympozjum ?Świętować niedzielę?.

Organizatorami są Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej diecezji rzeszowskiej, NSZZ ?Solidarność? Region Rzeszowski, Katedra Historii Liturgii i Katedra Historii Kościoła w XIX i XX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Organizatorzy sympozjum pragną  na nowo odczytać wezwanie Jana Pawła II zawarte w liście apostolskim o świętowaniu niedzieli ?Dies Domini?, w którym papież przypomniał podstawową prawdę, iż niedziela stanowi samo centrum chrześcijańskiego życia. W  ramach sympozjum zaplanowano sześć referatów:

– Niedziela w dziejach Kościoła (ks. Marcin Nabożny ? KUL),
– Niedziela jako Mała Pascha w liturgii Kościoła (ks. Waldemar Pałęcki MSF ? KUL),
– Świętowanie niedzieli w środowiskach polonijnych (ks. Marek Grygiel SChr ? KUL),
– Zarządzanie firmą a wartości chrześcijańskie (Robert Stefanowski ? GREINPLAST Sp.z o.o.),
– Społeczne warunki dla niedzieli – dnia wolnego od pracy (Wojciech Buczak ? NSZZ ?Solidarność? Region Rzeszowski),
– Akcja Katolicka na rzecz świętowania niedzieli (Halina Szydełko ? Prezes KIAK).

Od dwóch tygodni w Rzeszowie można zauważyć uliczne billboardy przedstawiające główny motyw kampanii ? wózek na zakupy w supermarkecie umieszczony w znaku zakazu wraz z hasłami: ?W niedzielę nie kupuję? oraz ?Odpocznij i daj odpocząć innym?. Jest to inicjatywa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Rzeszowie, dzięki której kampania stała się bardziej widoczna. W stolicy regionu podkarpackiego, podobnie jak w większości miast wojewódzkich, działają liczne supermarkety największych sieci, są również modne ostatnio galerie. Wszystkie pracują w niedziele i święta, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy.

W całym kraju Akcja Katolicka rozprowadziła kilkadziesiąt tysięcy plakatów i ulotek nawołujących do nie kupowania w niedzielę w sklepach wielkopowierzchniowych. W poszczególnych diecezjach odbywały się konferencje prasowe. Członkowie Akcji Katolickiej uczestniczyli w radiowych i telewizyjnych debatach na temat zakazu handlu w niedzielę. Prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko została zaproszona do udziału w dyskusji do magazynu redakcji katolickiej TVP ?Między niebem, a ziemią?. Warto podkreślić, że członkowie stowarzyszenia zebrali kilka tysięcy podpisów na rzecz obywatelskiego projektu ustawy w sprawie niedzieli bez handlu.

Zapraszamy 22 czerwca do Instytutu Teologiczno-Pastoralnego przy ul. Witolda 11A  w Rzeszowie w godz. 9.00-13.00. Dziennikarzy zapraszamy na konferencję prasową z udziałem m.in. prezes Haliny Szydełko, która odbędzie się o godz. 10.30.

18-05-2013

patrz galeria

1