VIII pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ze Śląska, Warmii i Mazowsza.

Różnie to wydarzenie nazywamy: Katowice – Pielgrzymką Biegową, Olsztyn – Sztafetą, gdyż oprócz biegaczy zwyczajowo w imprezie  biorą udział rowerzyści i niepełnosprawni na handbike’ach.  Nie chodzi jednak o nazwę, ale o fakt, że od ośmiu lat, 13 września, z różnych stron Polski do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki wyruszają pielgrzymi ? sportowcy amatorzy, członkowie Akcji Katolickiej, Solidarności, młodzież szkolna, reprezentanci środowisk osób niepełnosprawnych, aby uczcić pamięć kapłana i męczennika za sprawę Solidarności, a także ludzi, którzy związali swe życie z tym wielkim ruchem społecznym, którego 33-lecie właśnie obchodzimy. Do pokonania mamy w tym roku łącznie około 700 kilometrów. Taka jest suma odległości dzielących Katowice, Olsztyn, Płock, Pułtusk od Warszawy.

Większość z ekip wyrusza w piątek rano, 13 września. Najwcześniej, o 8.00, spod Pomnika Poległych Górników KWK Wujek startują Katowice. To grupa maratończyków po wodzą Mariana Gruszki, samorządowca, pasjonata pielgrzymek biegowych, inicjatora sztafety do grobu bł. ks. Jerzego. Jak co roku w prologu do Pomnika Powstańców Śląskich towarzyszyć im będzie młodzież ze szkół Katowic i Knurowa. W skład pielgrzymki wchodzą: członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z Knurowa, górnicy z KWK Wujek i KWK Knurów, podopieczni Caritas z Knurowa i DPS z Kuźni Nieborowskie i po raz pierwszy reprezentacja IPN z Oddziału w Katowicach.

O 9:15, na drugim końcu Polski, z Olsztyna, spod Pomnika Wolności Ojczyzny, na Placu Solidarności, wyruszy ekipa kierowana przez prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej Wojciecha Rucińskiego. Około 30 osób, wśród nich młodzież ze szkół Miłakowa, Dobrego Miasta, Olsztyna i Kętrzyna. Pobiegną również związkowcy ? Piotr Łożyński i Ania Niszczak, przed laty za działalność opozycyjną skazana w trybie doraźnym na 3 lata więzienia. Razem z nimi prezes Stowarzyszenia Pro Patria ? Władysław Kałudziński, internowany w stanie wojennym w Iławie i Kwidzynie. Brutalnie pobity przez służbę więzienną, a następnie skazany na rok więzienia. Pobiegną w intencji swych przyjaciół, kolegów, którzy poświęcili Solidarności i przemianom w Polsce swoje zdrowie, a nawet życie. Bo ten bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest ?Biegiem ku czci Męczenników Stanu Wojennego?, takich jak ks. Jerzy, jak setki innych księży i działaczy zamordowanych przez PRL-owskie służby, bądź zmarłych  w nie do końca jasnych okolicznościach.

Płocka grupa to głównie młodzież szkolna ze swym opiekunem. Będzie im towarzyszyć prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej Danuta Janicka. Wyruszą spod Katedry Płockiej następnego dnia, 14 września,  o godz. 4.45. Przed nimi tylko około 140 km, ale muszą je pokonać jednego dnia. Podobny będzie skład ekipy z Pułtuska.

W Warszawie, w Jankach, do śląskich maratończyków dołączy asysta rowerowa działaczy Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej na czele z prezes Elżbietą Olejnik. O godzinie 17.00 wszyscy powinni już być na skwerze Parku Żeromskiego przy Placu Wilsona. Stamtąd wspólnie, około 100 osób,  pokonają ostatnie metry do grobu legendarnego kapelana Solidarności, gdzie będzie na nich czekać prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Szydełko. Po powitaniu odbędzie się złożenie kwiatów na grobie ks. Jerzego. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki. W tej uroczystej liturgii udział wezmą wspierający ekipę warmińską dwaj młodzi kapłani ? ks. Piotr Wasilewski uczestniczy w tej pielgrzymce już po raz trzeci i ks. Radosław Czerwiński. Dla nich bł. ks. Popiełuszko to wzór kapłana i patrioty. Na zakończenie, jak co roku, wręczanie pamiątkowych dyplomów, drobnych upominków i wreszcie pożegnanie, z mocną obietnicą, że za rok o tej porze, znowu biegniemy. Dla księdza Jerzego i dla tych, którzy pragnęli Polski wolnej i bogatej wspólnym dobrem wszystkich obywateli.

Bożena Ulewicz, Członek Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej ds. kontaktów z mediami

 04-09-2013; aktualizacja 05-09-2013

patrz galeria

 6