Zapowiada się pracowita jesień

logo_ak

W minioną sobotę (7 bm.) odbyło pierwsze po wakacjach posiedzenie Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej z udziałem nowego asystenta kościelnego stowarzyszenia bpa Marka Solarczyka. Obradom przewodniczyła prezes Halina Szydełko. Omówiono jesienne spotkanie Rady KIAK, które razem z rekolekcjami zaplanowano na 15-17 listopada. Ustalono porządek obrad, kierunki działania, kalendarium oraz plan finansowy na rok 2014.

Nadchodząca jesień to dla stowarzyszenia pracowity i wymagający znacznej sprawności organizacyjnej okres. Akcja Katolicka przygotowuje się do dwóch konferencji. Najbliższa odbędzie się 25 września, w Sejmie i dotyczyć będzie kontynuacji inicjatywy ?Niedziela wolna od handlu?. Wspólnie z parlamentarzystami z Zespołu Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Ruchu Światło i Życie oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także razem ze związkowcami NSZZ Solidarność i przedstawicielami ruchu z Legnicy na rzecz wolnych niedziel, zaprezentowany zostanie program dalszych działań zmierzających do ustawowego zakazu handlu w niedziele. Natomiast 30 listopada, również w Sejmie, odbędzie się konferencja ?W trosce o człowieka i dobro wspólne?. Nieco wcześniej, 9 listopada, w Krakowie odbędzie się IV Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej pod patronatem Krajowego Instytutu AK.

Podczas posiedzenia podjęto także temat obchodów 20-lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Zdaniem Zarządu godnym akcentem jubileuszu byłoby zorganizowanie przez stowarzyszenie II Kongresu. Przypomnijmy, że pierwszy odbył się w dniach 23 ? 25 listopada 2001 roku w Poznaniu. Wzięło w nim udział kilka tysięcy przedstawicieli Akcji Katolickiej oraz innych organizacji kościelnych z całego kraju.

Uczestniczący w posiedzeniu biskup Marek Solarczyk odniósł się do kilku aktualnych spraw dotyczących sytuacji Kościoła w Polsce. Nawiązując do współpracy podjętej ze stowarzyszeniem powiedział: – Pan Bóg daje nam różne wyzwania, a my otrzymujemy szansę zrobienia czegoś dobrego.

Prezes Halina Szydełko, w imieniu Zarządu, życzyła nowemu asystentowi Akcji Katolickiej błogosławieństwa Bożego w pracy na rzecz rozwoju stowarzyszenia, dla umocnienia wspólnoty skupiającej ponad 20 tysięcy członków w kraju, i dla dobra Kościoła powszechnego.

Bożena Ulewicz, Członek Zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami

07-09-2013