Książka o bł. Ks. Bronisławie Komorowskim ? prekursorze Akcji Katolickiej w Gdańsku

Bl.BronislawFotoBłogosławiony ksiądz Bronisław Komorowski (1889-1940), męczennik za Wiarę i Ojczyznę, gorliwy duszpasterz i niekwestionowany lider Polaków Gdańskich w czasach zaboru pruskiego i Wolnego Miasta Gdańska, proboszcz pierwszego kościoła dla ludności polskiej w Gdańsku pw. Św. Stanisława BM , wyniesiony na ołtarze przez polskiego papieża Świętego Jana Pawła II w gronie 108 Błogosławionych Męczenników drugiej wojny światowej był prekursorem i twórcą pierwszych struktur Akcji Katolickiej na tym terenie. Od listopada roku 2010 (na mocy dekretu Metropolity Gdańskiego, abpa Sławoja Leszka Głódzia) patronuje on (wespół z pozostałymi Błogosławionymi Męczennikami Gdańskimi : ks. Marianem Góreckim, ks. Franciszkiem Rogaczewskim oraz ks. kmdr. ppor. Władysławem Miegoniem) również Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. Patronuje on też Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Stanisława BM we Wrzeszczu, gdzie to przed wojną tak owocnie duszpasterzował Błogosławiony ks. Bronisław Komorowski. Swego czasu na łamach strony internetowej Akcji Katolickiej w Polsce zamieściłem już kilka wzmianek o tym wielkim kapłanie i Polaku, m.in. biogram, który można znaleźć pod adresem: http://stara.ak.org.pl/ak.php?id=98

Tak się składa, że rok obecny obfituje w liczne jubileuszowe daty związane z osobą Błogosławionego: 125 rocznica jego urodzin, stulecie kapłaństwa oraz piętnastolecie beatyfikacji. Do tego dochodzi jeszcze dziewięćdziesiąta rocznica powstania kościoła Św. Stanisława BM, którego był proboszczem tytularnym (rektorem), a który przed wojną stanowił centrum życia religijnego i narodowego w Wolnym Mieście Gdańsku.

W związku z powyższym, w celu jeszcze większego upowszechnienia osoby Błogosławionego Bronisława (również wśród członków Akcji Katolickiej), w marcu tego roku na stulecie kapłaństwa ukazała się książka niżej podpisanego: ?Błogosławiony Ksiądz Bronisław Komorowski (1889-1940) Szkice biograficzne?, autorstwa niżej podpisanego. Sygnalizowana pozycja jest bogato ilustrowana, w dużej mierze zdjęciami archiwalnymi dotąd nigdzie nie publikowanymi. Swoim słowem wstępnym raczył książkę opatrzyć Metropolita Gdański, ks. abp. Sławoj Leszek Głódź. Dla zainteresowanych podaję informację, że można ją nabyć w cenie 30 zł dzwoniąc na nr Wydawcy: 506197144..

Antoni Kakareko, prezes POAK im. Bł. Ks. Bronisława Komorowskiego
przy Parafii Św. Stanisława BM w Gdańsku Wrzeszczu