Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej – Przeżywanie chrześcijańskiej radości

W dniach 30 kwietnia ? 3 maja br., na zaproszenie prezesa włoskiej Akcji Katolickiej Franco Miano, jako prezes Zarządu KIAK uczestniczyłam wraz z członkiem Rady KIAK, dyrektor biura krajowego AK Elżbietą Kaczmarek w XV Zgromadzeniu Krajowym Włoskiej Akcji Katolickiej.  Spotkanie odbyło się w Rzymie. Do centrum konferencyjnego Domus Pacis przybyło 750 delegatów AK z wszystkich włoskich diecezji oraz 250 zaproszonych gości, wśród których, oprócz naszej delegacji, znaleźli się przedstawiciele Akcji Katolickiej z Malty, Szwajcarii, Rumunii, Hiszpanii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy (obrządku greckokatolickiego), Ziemi Świętej, Burundi, Konga, Rwandy, Argentyny, Stanów Zjednoczonych.  

Zgromadzenie odbywało się pod hasłem: ?Nowi ludzie w Jezusie Chrystusie współodpowiedzialni za radość życia?. Tę radość było widać na każdym kroku. Nowy Asystent Generalny włoskiej AK bp Mansueto Bianchi, który zastąpił w sprawowaniu tej funkcji bpa Domenico Sigaliniego, wezwał, aby odbywające się Zgromadzenie stało się wielkim świętem Akcji Katolickiej. I tak też było. Wśród delegatów przeważali ludzie młodzi, którzy przybyli na spotkanie z małymi dziećmi, nierzadko z niemowlętami. Była też spora grupa dziecięcej Akcji Katolickiej. Co ważne, wszyscy uczestnicy poświęcili na udział w konferencji swój prywatny czas w trakcie długiego, majowego weekendu i naprawdę cieszyli się z tego spotkania, choć obrady trwały do późnych godzin wieczornych, gdyż niektóre sesje rozpoczynały się jeszcze po 21.30.

W swoim wystąpieniu prezes Franco Miano powiedział, że zaangażowanie członków AK wynika z wiary i wypływa z serca. Dlatego też nigdy nie jest przykrym obowiązkiem, ale przynosi radość i daje powody do satysfakcji z pracy na rzecz wspólnego dobra społeczności ludzi wierzących.

2 maja zostaliśmy przyjęci przez Sekretarza Stanu przy Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, który wcześniej koncelebrował Mszę Świętą wraz z Krajowym Asystentem włoskiej Akcji Katolickiej bp Mansueto Bianchi.

Natomiast 3 maja, podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI, mieliśmy okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem, który skierował swe słowa do włoskiej Akcji Katolickiej i przybyłych z zagranicy gości. Wezwał nas, abyśmy realizowali nasze powołanie poprzez trwanie w Jezusie, przeżywanie radości z bycia chrześcijanami oraz stały wzrost i rozwój naszych struktur.

W tych dniach, wciąż jeszcze odczuwaliśmy atmosferę niedawnej kanonizacji dwóch wielkich papieży ? Jana XXIII i naszego ukochanego Jana Pawła II. Niektórzy dziękowali nam za polskiego papieża i choć nie nasza w tym zasługa, ogromnie miło było usłyszeć jak żywa jest wciąż pamięć o Ojcu Świętym i jak wielkim szacunkiem i uczuciem darzy go wielu ludzi na całym świecie.

Halina Szydełko, Prezes Zarządu KIAK

patrz – galeria
1