V Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej pod patronatem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce, Kraków 2014 (zapowiedź)

Nasze dziedzictwo ? Polska (Jan Paweł II, Kraków  Błonia 1979 r.)

V  OGÓLNOPOLSKI  FESTIWAL  PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ Kraków  2014 pod patronatem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce

??proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię ?Polska?, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością ? taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, ? abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, ? abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.?

 

4OFPPKrakow2013Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane na Krakowskich Błoniach 8 czerwca 1979, odczytujemy jako szczególne zadanie. ?Ojczyzna jest naszą matką ziemską?(JPII).  Tego  dziedzictwa winniśmy strzec, pielęgnować je, ubogacać i przekazywać następnym pokoleniom. Wyraża to hasło naszych, pięciu już, Ogólnopolskich Festiwali ?Nasze dziedzictwo -Polska?.

Festiwal jest wydarzeniem łączącym wiele aspektów wychowania patriotycznego, a jego formuła ułatwia współpracę z wieloma  środowiskami, zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Cieszymy się, że coraz więcej struktur Akcji Katolickiej w Polsce podejmuje to szczególne zadanie formacji patriotycznej, organizując na różnych szczeblach  przeglądy, festiwale, konkursy, wieczornice pieśni i poezji patriotycznej, wiedzy historycznej. Nieocenioną pomocą w tej formacji jest wydany przez Akcję Katolicką Śpiewnik Pieśni Patriotycznych zwierający wkładkę z wypowiedziami naszego Papieża o ojczyźnie, narodzie i miłości do Ojczyzny.

Szczególnie w roku Jego kanonizacji, w którym wielokroć wsłuchujemy się w słowa Ojca Świętego, zachęcamy Panie i Panów Prezesów oraz Zarządy DIAK nie tylko do rozpropagowania idei Festiwalu w swoich środowiskach, lecz także zorganizowania eliminacji różnego szczebla  i zgłoszenia ich uczestników na Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej w Krakowie.

Do udziału w Festiwalu można zgłaszać laureatów przeglądów  diecezjalnych, parafialnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, organizowanych przez Akcję Katolicką, jak również inne środowiska. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży należy do grona współorganizatorów naszego przedsięwzięcia. Zapraszamy stowarzyszenie do aktywnej współpracy.

Przyjazdowi na festiwal do Krakowa, miasta św. Jana Pawła II i polskich królów, stolicy narodowej kultury, można nadać dodatkowo charakter pielgrzymkowo ? turystyczny odwiedzając takie miejsca jak np. Sanktuaria Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie Nowym Bieżanowie,  Zamek Królewski wraz z katedrą na Wawelu, czy inne miejsca kultu i tradycji narodu polskiego.

Udział reprezentantów z całej Polski w ogólnopolskiej imprezie  jest również promocją regionów, z których pochodzą, stąd można zwracać się o finansowe wsparcie  wyjazdu laureata wraz z opiekunem do lokalnych samorządów, parafii oraz innych organizacji i darczyńców.

Więcej informacji o Festiwalu w Regulaminie ikona_pdf2, który załączamy.

Informujemy również, że jest możliwość dołączenia do grona fundatorów nagród i sponsorów. Wspieramy w ten sposób nie tylko utalentowaną młodzież, lecz także wspieramy krzewienie patriotyzmu i kultury.  Oczekujemy propozycji i rekomendacji. Będziemy wdzięczni również za inne propozycje organizacyjne.

Zgłoszenia uczestnictwa w Festiwalu należy dokonać na karcie zgłoszenia ikona_pdf2 word w terminie do 30 czerwca 2014 r. W przypadku trudności pełnego zgłoszenia (repertuar, skład imienny?) – prosimy o przesłanie przynajmniej wstępnej deklaracji uczestnictwa, a pełnego zgłoszenia należy wtedy dokonać do 6 października br.

Serdecznie zapraszamy i pozdrawiamy Króluj nam Chryste!

                                    W imieniu Organizatorów                                     Stefan Majerczak, Członek Zarządu KIAK ds. kultury                                     Koordynator Festiwalu

Kraków, 7 maja 2014 r.