W IMIĘ WOLNOŚCI

Po raz dziewiąty do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki dobiegła i dojechała Sztafeta im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego. Przy kościele pw. św. Stanislawa Kostki na warszawskim Żoliborzu spotkali się uczestnicy sztafety z archidiecezji katowickiej, warmińskiej, warszawskiej oraz diecezji płockiej i radomskiej ? młodzież szkolna, nauczyciele, osoby niepełnosprawne, samorządowcy, związkowcy, górnicy i oczywiście członkowie Akcji Katolickiej.W ten sposób uczczono przypadającą w tym roku 30. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Ponad 100-osobową ekipę powitali proboszcz parafii ks. dr Marcin Brzeziński oraz przedstawiciele Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej ? prezes Halina Szydełko z Urszulą Furtak, Stefanem Majerczakiem i Bożeną Ulewicz. Obecni byli prezesi diecezjalni: Danuta Janicka, Elżbieta Olejnik, Wojciech Ruciński i Jerzy Skórkiewicz. Po złożeniu kwiatów i wykonaniu pamiątkowych zdjęć odbyła się uroczysta Msza św. z udzialem pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej i Komisji Zakładowej Solidarności KWK Wujek. Tegoroczną sztafetę zakończyło spotkanie w Domu Pielgrzyma Amicus, podczas którego wszyscy uczestnicy zostali obdarowani okolicznościowymi dyplomami, medalami, koszulkami. Żegnając się przyrzekli spotkać się tu znów za rok. Będzie to 10 edycja tej inicjatywy, wokół której integrują się ludzie różnych pokoleń i środowisk, gdyż bł. ks. Jerzy Popiełuszko potrafi nadal nas łączyć. Jest wyzwaniem dla kapłanów i dla świeckich.

* * *

Poniżej zamieszczamy wystąpienie prezes Haliny Szydełko skierowane do uczestników tegorocznej sztafety.

?Kolejny już raz stajemy przy grobie Ks. Jerzego Popiełuszki ponieważ pamiętamy.  a także pragniemy przypomnieć innym ofiarę tych wszystkich, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym kraju. Pamiętamy o historii tej najnowszej, którą sami przeżyliśmy i która nas ukształtowała. Można zapytać co w nas zmieniła? Czy staliśmy się lepsi, bardziej wrażliwi, bardziej dojrzali? Czy potrafimy korzystać z wywalczonej wolności?

Wolność to możliwość wyboru, ale wybierać należy dobro.  Niestety, dla wielu wolność to anarchia, życie bez norm, bez zasad, bez przykazań. Wciąż słyszymy, że ktoś przekroczył kolejną granicę i jest to powód do dumy. Te przekraczane granice to kultura, dobry smak, dobre obyczaje. Obwieszczają nam ? przełamano kolejne tabu, a w praktyce oznacza to, że znieważono Boga, symbole religijne, wartości chrześcijańskie. Wolność nie jest łatwa. Czasami myślę, że nie wszyscy są jej warci. W imię tej wolności człowiek wyrzucił ze swego życia Boga i stał się straszliwie samotny. Składając dziś hołd bł. ks. Jerzemu i męczennikom stanu wojennego pragniemy pokazać, że jest inna droga, prowadząca do wolności dojrzałej i odpowiedzialnej.

W tym roku nasza uroczystość jest wyjątkowa, ponieważ przypada w 30 ? tą rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego. Przypominając jego ofiarę oddajemy również hołd wszystkim prześladowanym kapłanom, którzy kiedyś ginęli, a dziś są atakowani przez środowiska nieprzyjazne Kościołowi i niestety media, które mają ogromny wpływ na kształtowanie świadomości. Chcielibyśmy, aby służyły dobrej sprawie, zwłaszcza media publiczne. Dlatego wspólnie z TV Polską przygotowaliśmy w tym roku konkurs dla dzieci i młodzież poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. Chcemy uczyć najmłodszych naszej najlepszej, jakże pięknej choć bolesnej historii.

Dziękując wszystkim uczestnikom tej pielgrzymki, w imieniu Akcji Katolickiej pragnę wyrazić uznanie za wytrwałość w tym dziele oraz nadzieję, że spotkamy się tu znów za rok.?

patrz – galeria
rajd ks popieluszki20140915

foto.: Wojciech Kaczmarek, Józef Grygianiec
aktualizacja: 2014-09-18