IŚĆ DROGĄ PRAWDY – zakończenie Konkursu Akcji Katolickiej i TVP

            Tak jak zapowiadaliśmy, 16 lutego 2015, w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu ?Napisz Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz?, który Akcja Katolicka zorganizowała w  zeszłym roku, w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, przy współpracy z Telewizją Polską, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abpa Stanisława Gądeckiego.

            Przed południem laureaci konkursu, którzy przyjechali do Warszawy ze swoimi rodzicami i opiekunami szkolnymi, spotkali się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z asystentem kościelnym Akcji Katolickiej ks. bp. Markiem Solarczykiem  i przedstawicielami Zarządu KIAK na czele z prezes Haliną Szydełko. Wszystkich przywitał gospodarz parafii, ks. proboszcz Marcin Brzeziński, który m.in. powiedział: ?oby pamięć tego spotkania z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki przyniosła Boże błogosławieństwo i była zachętą do kroczenia przez życie drogą prawdy?.

            Ks. bp Marek Solarczyk podzielił się refleksją odnosząca się do wydarzeń sprzed lat, kiedy był jeszcze uczniem szkoły średniej. ?Wasze prace ? powiedział krajowy asystent Akcji Katolickiej ? były przykładem tej samej młodzieńczej wrażliwości, którą w tamtym czasie nosiliśmy w sobie, ja i moi koledzy. 3 listopada 1984 r.  w dniu pogrzebu ks. Jerzego, mieliśmy lekcje. Tamtego dnia dyrekcja zamknęła jednak szkołę i wiadomo było, że nieobecność na lekcji będzie obłożona sankcją wyrzucenia ze szkoły. Widzieliśmy jednak przez okna tłumy ludzi podążających do kościoła na pogrzeb ks. Popiełuszki i  myślę, że to wspomnienie nosi w sobie do dzisiaj większość z nas?.  Ksiądz biskup wspomniał również o osobistym spotkaniu z matką bł. księdza Jerzego, Panią Marianną Popiełuszko, podczas którego przekazała mu pamiątkę ? relikwię po swym zamęczonym przez służby PRL-wskie synu. ?Życie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest znakiem i potwierdzeniem tego, że Moc Boża będzie zawsze działała i zwyciężała. Oby nasze życie było również potwierdzeniem tej prawdy? – zakończył ks. biskup Solarczyk.

            Prezes Halina Szydełko w swoim wystąpieniu odnosząc się do postawy księdza ? męczennika podkreśliła, że dzięki niemu możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. ?Wolność to możliwość wyboru, ale wybierać należy dobro? – powiedziała prezes Zarządu KIAK. ?Niestety, dla wielu wolność to anarchia, życie bez norm, bez zasad, bez przykazań. (? ) Wolność nie jest łatwa. Czasami myślę, że nie wszyscy są jej warci. W imię tej wolności człowiek wyrzucił ze swego życia Boga i stał się straszliwie samotny?.

            Po spotkaniu w kościele wszyscy udali się do grobu bł. ks. Jerzego, gdzie w imieniu laureatów kwiaty złożyła Izabela Ochędzan, zdobywczyni I nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, z LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie.  Kolejną częścią programu dnia był wyjazd do gmachu telewizji przy ul. Woronicza, gdzie odbyła się uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród ufundowanych przez prezesa Zarządu TVP S.A., asystenta kościelnego AK i Zarząd KIAK. Atrakcją dla laureatów było to, że wszystko odbyło się podczas nagrania magazynu ?Ziarno? przygotowanego przez Redakcję Programów Katolickich Telewizji Polskiej, który zostanie wyemitowany 22 marca. Nagrody wręczali fundatorzy: prezes TvP Juliusz Barun, bp Marek Solarczyk, a w imieniu Zarządu KIAK prezes Halina Szydełko i wiceprezes Wiesław Smereczyński.  Fragmenty prac konkursowych czytała znana aktorka ? Emilia Krakowska. Na zakończenie dzieci i młodzież zwiedziły siedzibę telewizji. (bu)

patrz galeria

IŚĆ DROGĄ PRAWDY - zakończenie Konkursu Akcji Katolickiej i TVP.2015-02.17_008

fot. Elżbieta Kaczmarek, Wojciech Kaczmarek