Komunikat Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

znak-zloto-bialyRada Krajowego Instytutu AK obradowała na zwyczajnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, w dniu 04.02.2017r., w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kardynała Wyszyńskiego, w Warszawie. Spotkanie na progu Nowego Roku stało się okazją do podziękowań za wszelkie dobro apostolskiego trudu. Rada przyjęła sprawozdania za rok 2016 oraz udzieliła absolutorium Zarządowi KIAK. Podczas spotkania Rady zgodnie ze wskazaniem Pasterzy Kościoła,  przyjęto, że kierunek naszej misji w Kościele wyznaczać będzie hasło i szczególna zachęta: ?Idźcie i głoście?. Na tegorocznych przewodników wskazano Maryję, Św. Brata Alberta ale również Św. Jana Pawła II. Zaplanowano realizację inicjatyw i założeń kalendarium Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2017. Zachęcono do zgłębienia i upowszechnienia praktyki Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy do Matki Bożej w intencji Kościoła i Ojczyzny.  ?Stańmy do Apelu Jasnogórskiego jako wspólnoty POAK? ? zapisano w kierunkach.

W wyniku wyborów uzupełniających w skład Zarządu KIAK Rada wybrała Pana Janusza Leśniaka z Diecezji Siedleckiej. Realizując wypracowane potrzeby rozwoju AK, omówiono przygotowania do rozpoczynających się międzydiecezjalnych rekolekcji dla Zarządów DIAK, które odbędą się w czterech miejscach w Polsce: Płocku, Toruniu, Kaliszu oraz Busku Zdroju.

W Roku Jubileuszowym, zachęcono do szczególnie licznego udziału w Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, by zaprosić osobiście Maryję do swojego domu, rodziny i życia, by stała się Królową naszych wszystkich spraw. Ponadto wśród poruszanych tematów zachęcano do włączenia się struktur diecezjalnych w obchody Uroczystości Świętego Wojciecha w Gnieźnie, maryjnych w Zakopanem i na Jasnej Górze oraz albertyńskich w Krakowie. Jednocześnie wskazano na potrzebę obecności podczas uroczystości państwowych i patriotycznych każdego szczebla.

Wśród innych tematów znalazły się warsztaty medialne, do przeprowadzenia których zachęcał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz zdynamizowanie działań w zakresie jedności pomiędzy AK i KSM. Gościem Rady KIAK była również Ilona Trojnar, Przewodnicząca Prezydium Rady Krajowej KSM. Rada uznała, że wyznaczone kierunki, zwłaszcza te związane z pogłębieniem wiary, staną się motywem inicjowania i chrześcijańskiej kreatywności w środowiskach diecezjalnych. Obrady przebiegały z udziałem asystentów diecezjalnych na czele z asystentem krajowym biskupem Mirosławem Milewskim.

Króluj nam Chryste!

W imieniu Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
                                                                                                                                  Prezes KIAK

Urszula Furtak

Warszawa, 04.02.2017 r.

patrz – galeria (foto Artur Dabrowski, Wojciech Łączyński)

Rada KIAK 04.02 (13)