Upomniał się o Akcję Katolicką w Polsce. Dziś Akcja Katolicka oddała się Jego wstawiennictwu. Uroczystość ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce. 22.10.2017

W liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, przypadające 22 października, podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa Józefa Michalika, biskupa Mirosława Milewskiego oraz diecezjalnych asystentów stowarzyszenia, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, uroczyście proklamowano papieża Polaka patronem Akcji Katolickiej w Polsce.

Nadesłany przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Dekret Stolicy Apostolskiej, ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej, odczytał krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup Mirosław Milewski. W wygłoszonej homilii kardynał Nycz zwrócił uwagę na to, że sam aspekt przyjęcia św. Jana Pawła II za patrona zobowiązuje członków Akcji do przyjęcia jego dziedzictwa. -?Przyjmijcie dziś św. Jana Pawła II jako swojego orędownika przed Bogiem, jako tego który jest i może być dla nas wzorem wielu dróg do świętości?, powiedział kardynał.

Warszawski purpurat przypomniał również, że papież był nie tylko orędownikiem i promotorem laikatu w Kościele, ale ?człowiekiem, który ze świeckimi był i rozmawiał. Prowadził świeckich do zrozumienia tajemnicy Kościoła, który jest jeden i wszyscy jesteśmy jego członkami?.

Przypominając soborową doktrynę laikatu, kardynał Nycz podkreślił znaczenie roli apostolstwa laikatu w obrębie Kościoła i świata. ?Macie obowiązek angażować się w życie społeczne i polityczne. To wasze zadanie i wasza własna odpowiedzialność?, zaznaczył warszawski purpurat.

Podczas wprowadzenia do Mszy św. prezes Akcji Katolickiej w Polsce, Urszula Furtak witając hierarchów, księży asystentów, oraz przybyłych z całego kraju licznych delegacji Akcji Katolickiej, gości z Francji i Wielkiej Brytanii oraz parlamentarzystów, przywołała kardynałów Augusta Hlonda i Józefa Glempa, którzy stali u polskich początków Akcji Katolickiej. Podsumowując przygotowania do przeżywanej uroczystości, prezes KIAK, wskazała, na duchowe przygotowanie do przyjęcia patrona poprzez specjalną nowennę i czuwanie modlitewne.

Z ufnością zaznaczyła, że ?Święty Jan Paweł II, Wielki Apostoł narodu polskiego, nasz Patron, pomoże nam odnajdywać mądrość i moc w wypełnianiu zadań, do których powołuje nas Chrystus w swoim Kościele?.

Dodała przy tym, że Akcja Katolicka, będzie ?odtąd upraszać wstawiennictwa Świętego Papieża jako naszego świętego Patrona by za Jego zachętą ?Nie lękać się i iść naprzód z nadzieją?. Na zakończenie Eucharystii, Prezes KIAK przed wizerunkiem i relikwiami Świętego Papieża, dokonała Aktu Oddania Akcji Katolickiej w Polsce Św. Janowi Pawłowi II.

Msza św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela stanowiła uwieńczenie zakończonej w sobotę 21 października w Warszawie Radę Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, na której w duchu teologii laikatu wypracowanej przez Jana Pawła II, przyjęto kierunki pracy i najbliższe inicjatywy AK w Polsce.

Po Mszy św. w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej, blisko 300 gości uczestniczyło w części formacyjno ? artystycznej. Podczas tej części spotkania, wykład: ?Ewangelizacyjne intuicje Świętego Jana Pawła II wobec Akcji Katolickiej? wygłosił arcybiskup Józef  Michalik. Po biskupie seniorze Józefie przemawiali goście, w gronie których znaleźli się: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, Grażyna Bielecki z Instytutu Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii oraz wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Krystian Gawron. Po wystąpieniach gości, Marcin Styczeń z zespołem wykonał własną aranżację utworów muzycznych do poezji Karola Wojtyły: ?Pieśń o Bogu ukrytym?.

ad

patrz ? galerie zdjęć

foto: Artur Dąbrowski i Marek Witkowski, Akcja Katolicka

foto: Czesław Urban, Akcja Katolicka

 

 

 

 

 

 

foto. W. Łączyński

 

 

 

 

 

 

DO POBRANIA (PDF) –  modlitwa oraz akt oddania JPII

 

linki – kliknij:

http://archwwa.pl/aktualnosci/kard-nycz-do-akcji-katolickiej-jan-pawel-ii-moze-byc-wzorem-wielu-drog-do-swietosci/

http://warszawa.gosc.pl/gal/pokaz/4265913.Jan-Pawel-II-patronem-Akcji-Katolickiej/

Filmiki na stronie Stowarzyszenia Fides et ratio: Prof. Maria Ryś
http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/akcjakatol2017.html