Pamięć powstańcom styczniowym

Msza św., ofiarowana modlitwa i zapalone znicze na grobach bohaterów powstańców styczniowych. Tak w wielu miejscach Polski Akcja Katolicka upamiętni tych, którzy mimo doraźnej klęski, dali impuls do odrodzenia wiary i niepodległego państwa.

„W imieniu Premiera Rzeczpospolitej Polskiej na wielu cmentarzach i miejscach pamięci zapalimy okolicznościowe znicze. To jeden z elementów naszego patriotycznego zaangażowania i szerokiej współpracy również z Fundacją Polska Miedź S.A. Serdecznie dziękuję za tę patriotyczną wrażliwość wszystkim, którzy zgłosili swoją gotowość. – powiedziała Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.”

Powstańcy styczniowi byli widziani, jako wierni synowie Kościoła, tak i my wierni Bogu zapraszamy do wspólnej modlitwy za osoby poległe w powstaniu styczniowym.  Msza św. odbędzie się w Krakowie, 22 stycznia 2021 r. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Aleksandry 1, o godz. 18.00. W akcję zapalenia zniczy włączyło się pięć diecezjalnych instytutów Akcji Katolickiej: warszawski, radomski, poznański, katowicki oraz krakowski. Wśród symboli Powstania Styczniowego pozostają nazwiska polskich świętych takich jak św. Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup warszawski czy św. Brat Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski.

Warto nadmienić, że Akcja Katolicka w Polsce realizuje projekt patriotyczny „Zapal znicz na grobie bohatera”. Zaangażowało się w niego już czternaście diecezjalnych instytutów Akcji Katolickiej. Powstaje szeroki rejestr grobów bohaterów. Każdy może zgłosić grób ze swojej okolicy, ten sprzed wielu lat, ale też te z trudnej historii powojennej walki o Polskę. Zależy nam, aby wspomóc zewidencjować groby zapomniane i zniszczone.

Aneta Wolna
koordynator projektu

GALERIE


WARSZAWA – POWĄZKI. foto.: Tadeusz Kulik

WARSZAWA. BRAMA STRACEŃ. foto.: Janusz Stopniak
……………….
WARSZAWA. foto.: Bernard Wielgo


RADOM

KATOWICE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POZNAŃ