Dla Niepodległej. VIII Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej

Już po raz VIII w murach Zamku Królewskiego w Warszawie śpiewano Niepodległej. W niedzielę 12 listopada 2023r. z inicjatywy Akcji Katolickiej w Polsce, odbył się Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”.

Swoje umiłowanie Ojczyzny wyśpiewały chóry, zespoły i soliści z szesnastu diecezji: Archidiecezji Białostockiej, Gdańskiej, Krakowskiej, Poznańskiej, Przemyskiej i Warszawskiej oraz z diecezji Bielsko – Żywieckiej, Bydgoskiej, Drohiczyńskiej, Kaliskiej, Pelplińskiej, Radomskiej,  Sandomierskiej, Siedleckiej Tarnowskiej i Zielonogórsko -Gorzowskiej. Pieśń patriotyczna po raz kolejny połączyła pokolenia. Na scenie Sali Koncertowej zaprezentowały się dzieci, młodzież i dorośli, nagrodzeni oklaskami licznie zgromadzonej publiczności.

Przekazywanie wartości patriotycznych należy do ważnych zadań podejmowanych przez Akcję Katolicką w Polsce. Realizujemy je od lat na wielu płaszczyznach. Jedną z popularnych form jest organizacja festiwali, przeglądów, konkursów i wieczorów pieśni patriotycznej w wielu Diecezjalnych Instytutach i Parafialnych Oddziałach. Zarząd Krajowy, kontynuuje inicjatywę ogólnopolskiego Koncertu, który staje się zwieńczeniem a dla wielu ważną nagrodą inicjatyw diecezjalnych.

Do służby Bogu i Ojczyźnie zachęcał nas Św. Jan Paweł II, nasz Patron. Nie jest to prostym zadaniem, by w szumie dzisiejszego świata, wychowywać do miłości i szacunku Ojczyzny, do poświęcania się dla niej, pielęgnowania rocznic i pamięci o bohaterach. Ludzie wiary zawsze stali na straży polskości. Poprzez ten Koncert chcemy o nich pamiętać i wpisać się w historię pielęgnowania najwyższych wartości, pielęgnowania polskości.

Pozostajemy wdzięczni za udzielone patronaty i uzyskane wsparcie organizacyjne. Koncert Pieśni Patriotycznej otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Koncert współorganizowany jest z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Głównym Sponsorem Koncertu był Orlen S.A. Organizację Koncertu po raz kolejny wsparła również Fundacja ARP. Patronat medialny stanowiły TV TRWAM i Radio Maryja.

Całość Koncertu, zostanie wyemitowana w poniedziałek 13 listopada o godz. 18.00. Link do nagrania zamieścimy na naszej stronie internetowej www.ak.org.pl oraz Facebook.

Po wydarzeniu delegacja Zarządu KIAK złożyła kwiaty na grobie sł. Bożego kard. Augusta Hlonda w Archikatedrze Warszawskiej.

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy Wszystkim współtworzącym Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, który wpisał się w obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, dał świadectwo wiary, podkreślił jej głębię i nieprzemijające wartości.

W imieniu Zarządu KIAK Wszystkim serdecznie dziękuję i gratuluję!

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce