Archidiecezja Łódzka. Orszak Trzech Króli w Zgierzu

          6 stycznia 2024 roku  po raz VIII   ulicami miasta Zgierza  przeszedł Orszak Trzech Króli- Kacper , Melchior  i Baltazy, aby świętować Epifanię – wydarzenie, w którym Nowonarodzony Jezus objawił się światu
w osobach Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby się Mu pokłonić.  Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, należy do jednych
z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). W uroczystości udział wzięło  około 3000 osób  dzieci, dorosli oraz rodziny. Uczniowie ze szkól zgierskich ze swoimi nauczycielami, przebrani z koronami lub toczkami na głowie. Licznie zebrani mieszkańcy Zgierza wyszli  na ulice, by uczcić to święto.  Każdy mógł  się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Orszak Trzech Króli to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale również do dzielenia się radością i kolędowaniem 

    Hasło Orszaku w 2024 roku  było  ,,W Jasełkach  leży ‘’  Poprzez słowa hasła  zwracaliśmy  uwagę na 800-letnią tradycję tworzenia jasełek oraz na „jasełka” jako żłóbek, w którym leży Nowonarodzony Zbawiciel. Hasło to pochodzi z XVII wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”.

        VIII Orszak był pod patronatem Księdza Kardynała Grzegorza Rysia- Metropolity Łódzkiego oraz Przemysława Staniszewskiego- Prezydenta Miasta Zgierza i Bogdana Jaroty- Starosty Zgierskiego oraz pod  Patronatem Medialnym.

     Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Zgierzu   po raz VIII są Parafia Matki Boskiej Dobrej Rady- której Proboszczem aktualnie  jest Ksiądz Krzysztof Nowak  i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej  działający przy tej parafii którego prezesem jest Marianna Strugińska-Felczyńska przy współpracy z Fundacją  Orszaku Trzech Króli w Warszawie.

          Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli  była  prowadzona zbiórka  na Hospicjum im. Bł. Księdza Michała Sopoćki .Inicjatywa, zrodziła się na Litwie w miejscu, gdzie został namalowany pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego. Samo miejsce nazywane jest Mostem do Nieba czy  właśnie Betlejem Miłosierdzia
i okazuje miłosierdzie śmiertelnie chorym dorosłym oraz ich rodzinom pozwalając przeżyć czas choroby godnie, w otoczeniu troszczących się osób, u boku Miłosiernego .

      Orszak  w Zgierzu rozpoczął się  -Mszą  Świętą   w kościele Matki Boskiej Dobrej Rady.

        Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz  kan. Andrzej Chmielewski Dziekan Dekanatu Zgierskiego. Wspólnie z Księdzem  Dziekanem uczestniczyli  w  Mszy Świętej i Orszaku  Księża Proboszczowie z  innych zgierskich parafii: Chrystusa Króla, Najświętszej Mari Panny Różańcowej, Jana Pawła II.  Podczas homilii Ksiądz Dziekan powiedział – nazwa „Objawienie Pańskie” tłumaczy sens tej uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i będą żyć. Taki wydźwięk mają także teksty liturgiczne przybycie Mędrców Trzech Króli aby oddać pokłon  Nowonarodzonemu Zbawicielowi a tym samym przesłaniem o tym , ze Jezus pragnie spotkać się z każdym , niezależnie od wieku, pochodzenia czy statusu społecznego.

       Podkreślił że- dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć.

       Zachęcał abyśmy i my złożyli  dary Jezusowi: złoto naszego życia, kadzidło naszych modlitw i mirrę naszego cierpienia.

       Po Mszy Świętej, spod kościoła Matki Boskiej Dobrej Rady  wyruszył  Orszak na czele z Gwiazdą Betlejemską i Trzema Monarchami do Szopki przy kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.  Przy Szopce  Monarchowie złożyli hołd dla Dzieciątka Jezus, oraz  dary  – mirrę, kadzidło i złoto. Następnie odbyło się  wspólne  śpiewanie  kolęd.

Podczas Mszy Świętej i przemarszu  wystąpił Zespół Melodyjki i Chór parafialny prowadzony przez Beatę Pawłowską . W roli konferansjera wcielił się  Ksiądz Krzysztof Burzyński z parafii Matki Boskiej Dobrej Rady
w Zgierzu.

Funkcję Monarchy w 2024 roku  pełnili Ksiądz Tomasz Maćkowiak z pw. Jana Pawła II w Zgierzu , Arkadiusz Kędzierski  dyrektor  Zgierskiego  Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych   i dyrektor  Piotr Pawlak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zgierzu.

       Trasa przemarszu prowadziła, od Kościoła Matki Boskiej Dobrej Rady  ulicą  Długą ,  do Urzędu Miasta Zgierza  i dalej do  Szopki przed kościołem  Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

      Po złożeniu życzeń przez Monarchów i poczęstunku słodyczami wspólnym  zdjęciu z Monarchami, śpiewaniu kolęd wszyscy udali się na gorący posiłek i herbatę.

Od samego początku organizacją Orszaku Trzech Króli w Zgierzu byli członkowie Akcji Katolickiej
i kontynuują  wspólnie z parafią Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu i  Dekanatem Zgierskim, Urzędem Miasta Zgierza i Starostwem  Powiatu Zgierskiego.

Marianna Strugińska-Felczyńska
Prezes DIAK Archidiecezji Łódzkiej