Archidiecezja Poznańska. To, co robimy, robimy dla Boga – Zjazd AK w Luboniu

W sobotę 12 sierpnia 2023 r. w Sanktuarium Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Luboniu-Żabikowie odbył się Rejonowy Zjazd Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Za wstawiennictwem naszego Patrona, modliliśmy się w intencji asystentów kościelnych, członków Stowarzyszenia żywych, jak i zmarłych oraz polecaliśmy Bogu nasze osobiste sprawy. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Ireneusz Rachwalski, proboszcz i asystent POAK w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie, a homilię wygłosił ks. kan. Roman Dworacki, asystent diecezjalny. Kaznodzieja nawiązując do czytań liturgicznych poruszył temat wiary – żywej relacji człowieka z Bogiem. Musimy ją stale wzmacniać, aby nie stała się tylko dodatkiem do codziennego życia. Warto znaleźć swoje miejsce pogłębiania wiary. U Bojanowskiego było to Sanktuarium Róży Duchownej w Gostyniu. Ten świecki „Serdecznie Dobry Człowiek” w swoich pismach zostawił wiele wskazówek jak żyć, by osiągnąć szczęście wieczne. Bł. Edmund powtarzał: „To, co robimy, to robimy dla Boga, a wobec takiego celu bardzo maluczkimi przedstawiają się przeszkody, choćby najdotkliwsze”.

            Po adoracji Najświętszego Sakramentu i mszy św. uczestnicy Zjazdu mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Podczas II wojny światowej mieściły się tu Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy, a także Obóz Pracy Przymusowej dla Ludności Żydowskiej, który stał się faktycznie miejscem ich eksterminacji.

            W kolejnej części spotkania usłyszeliśmy świadectwa o. Waldemara Meyki OMI, misjonarza pracującego 25 lat na Ukrainie. Ojciec Waldemar przywołał historie życia trzech kobiet, które poznał podczas swojej posługi na Ukrainie. Polek, katoliczek, które długie lata przeżyły w świecie komunistycznym, jakże odmiennym od naszej rzeczywistości, bez jakiejkolwiek opieki duchowej. Zestawienie tych dwóch światów: Obozu w Żabikowie i Ukrainy pod radzieckimi rządami pokazało, jak ważne jest życie w blasku Bożej Opatrzności. Jeśli porzucimy Boga, przestaniemy dbać o rozwój wiary to łatwo jest doprowadzić do zaniku człowieczeństwa. W kontekście wojny na Ukrainie jest to jeszcze bardziej widoczne.

            Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwa o wstawiennictwo Patrona Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej zakończyły 35 Zjazd Rejonowy.

Jolanta Horowska