Arch. łódzka. Wielkie Święto Wiary – Drogowskazem do Chrystusa.

Zgierz dołączył 6 stycznia 2019 roku  do 752 miejscowości w Polsce gdzie ulicami przeszedł jedenasty Orszak Trzech Króli.Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi” Trzej Królowie wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi w drogę do Betlejem udało się 1,2 mln uczestników w Polsce.
W Zgierzu po raz VI maszerował  Orszak Trzech Króli  udział wzięło około 3000 tysięcy osób.  Akcja Katolicka była Inicjatorem  Orszaku w Zgierzu aby dołączyć do ogólnopolskiej Fundacji . Od samego początku  Akcja Katolicka zajęła się   organizacja   przy współpracy Ks. Dziekana Dekanatu Zgierskiego ,Księży Proboszczów  zgierskich parafii , Władz Samorządowych. Wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Zgierza w Orszaku maszerowały Władze Samorządowe uczniowie szkół
z nauczycielami, księża proboszczowie z poszczególnych parafii,  rodziny. Orszak pilotowała Powiatowa Komenda Policji w Zgierzu, która wspólnie ze Strażą Miejska czuwała nad zapewnieniem bezpieczeństwa. Na początku Orszaku była  Gwiazda Betlejemska i wszyscy podążaliśmy  za Gwiazdą Betlejemską  Na początku Orszaku za Gwiazdą podążali Kapłani , Władze Samorządowe oraz pozostali członkowie Orszaku.
Orszak rozpoczął się Msza Święta w pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu, której przewodniczył i Słowo Boże skierował do mieszkańców ksiądz kan. Andrzej Chmielewski-Dziekan Dekanatu Zgierskiego. W homilii kaznodzieja  nawiązał do znaczenia Święta Trzech Króli.
,,Święto Trzech Króli jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. Tego dnia świat dowiedział się poprzez trzech mędrców, przybyłych do miejsca narodzin Jezusa, o Jego istnieniu – stąd też mówimy o święcie Objawienia Pańskiego, nazywanego po grecku Epifanią.
Początkowo Święto Bożego Narodzenia i Objawienia się ludzkości Jezusa jako Zbawiciela obchodzono razem. Jednak od IV w. Epifania stała się w kościele wschodnim wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu – tria miracula, jakie dokonało się podczas chrztu Jezusa w Jordanie, w chwili pokłonu trzech Mędrców oraz w czasie pierwszego cudu Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej- powiedział kaznodzieja.
Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu tak wyraził istotę święta Trzech Króli: ?W uroczystości tej Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem tylu ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ludzie ze Wschodu, mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem.(?)

Kościół staje się sobą, kiedy ludzie – tak jak pasterze i Trzej Królowie ze Wschodu – dochodzą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem wiary. ,, Epifania jest więc wielkim świętem wiary? (7 I 1979). Wiara jest gwiazdą wskazującą nam drogę do Chrystusa.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy Orszaku z koronami na głowie , w radosnym nastroju śpiewając kolędy udali się do Szopki Bożonarodzeniowej przed kościołem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Do śpiewu  kolęd zachęcał nas  Zespół Melodyjki pod przewodnictwem  Pani Beaty Pawłowskiej . Królowie złożyli dary, pokłonili się Jezusowi i złożyli życzenia mieszkańcom Zgierza. Na zakończenie ks. Dziekan podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom. Ks. Andrzej Blewiński podziękował ks. Dziekanowi za Słowo Boże skierowane podczas homilii wspieranie działań  Orszaku.
Nie mogło zabraknąć poczęstunku uczestników Orszaku słodkościami oraz herbatą przygotowaną przez Stowarzyszenie Staniszewskiego w Zgierzu. Słodyczami częstowali Trzej Królowie. W rolę Królów wcielili się  ks. kan. dr Krzysztof Kołodziejczyk, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla ,Paweł Królewiak ?przewodniczący Rady Duszpasterskiej w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i Wiktor Jarmoliński wieloletni prezes Asysty parafialnej w pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu.
Dziękujemy  wszystkim uczestnikom Orszaku Trzech Króli oraz organizatorom za pomoc w przygotowaniu.

Marianna Struginska ?Felczyńska

Prezes DIAK