Diec. ełcka. Pielgrzymka POAK do miejsc związanych z Rokiem Miłosierdzia i Chrztem Polski.

W Bulli Misericordiae Vultus, Ojciec Święty Franciszek pisze: Pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każdy z osobna przemierza w czasie swojej egzystencji. Ojciec Święty podkreśla też, że Pielgrzymka w Roku Jubileuszu Miłosierdzia Bożego staje się znakiem, że miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia.

 W odpowiedzi na zachętę Ojca Franciszka, Akcja Katolicka przy parafii Ducha Świętego w Ełku, w dniach 11-12 czerwca 2016 r. zorganizowała pielgrzymkę parafialną do miejsc związanych z Rokiem Miłosierdzia i Chrztem Polski.

Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od miejsca narodzin i chrztu Św. Siostry Faustyny. W sobotę, w godzinach porannych dotarliśmy do Świnic Warckich, małej parafii Diecezji Włocławskiej na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza, gdzie nawiedziliśmy niewielki kościółek św. Kazimierza, w którym została ochrzczona Helena Kowalska. Jest to miejsce bardzo urokliwe i godne polecenia. Najcenniejszymi pamiątkami materialnymi są oczywiście te elementy wyposażenia kościoła, które mają bezpośredni związek ze św. Faustyną – drewniana chrzcielnica oraz konfesjonał. Klęcząc przy chrzcielnicy św. Siostry Faustyny powierzyliśmy naszych rodziców, którzy przekazali nam dar i łaskę wiary. To tam można powiedzieć, powtarzając za św. Janem Pawłem II: – Dla Niej wszystko się zaczęło. Tutaj przyszła na świat, tutaj została ochrzczona i tutaj przez szesnaście lat ? połowę swego ziemskiego życia ? wzrastała w łasce u Boga. Nad prezbiterium, na łuku tęczowym widnieją słowa, które wypowiedział w tym kościele do siostry Faustyny Jezus: ?Wybranko moja, udzielę ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem przez całą wieczność nieskończonego Miłosierdzia Mojego? (Dz.400). W 2002 r. podniesiono kościół parafialny do rangi diecezjalnego Sanktuarium Chrztu i Narodzin św. Siostry Faustyny. Następnie udaliśmy się do położonej na terenie parafii wsi Głogowiec ? tutaj Marianna i Stanisław Kowalscy w 1900 roku zbudowali skromny, parterowy dom, w którym przyszło na świat dziesięcioro dzieci, a wśród nich niosąca światu Orędzie Miłosierdzia ? św. Faustyna. Na Ziemi Świnickiej o Siostrze Faustynie mówi się: Mistyczka z Głogowca.

Kolejnym punktem pielgrzymki była Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP ? najważniejszy zabytek Gniezna. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha. Przybyliśmy do grobu św. Wojciecha, pierwszego męczennika, który z Gniezna wyruszył nawracać Prusów, aby w czasie mszy świętej, sprawowanej w katedrze, odnowić nasze przyrzeczenia chrzcielne.

Zakończeniem nabożeństwa odnowienia chrztu był wieczorny rejs statkiem po Wiśle w Toruniu. ?Chrześcijanin to ten, który czuwa. I w tych warunkach zewnętrznych, w jakich teraz jesteśmy, dobrze widzimy, jak nieraz trzeba wysiłku, skupienia i czuwania aby przy wiejącym wietrze, to światło świecy nie zgasło. Jest to obraz naszego życia duchowego: trzeba czuwania, skupienia, uwagi, żeby nie zgasło w nas światło wiary.? ? wyjaśniał na statku ks. Szymon. Trzymając z drżeniem, ale i z uwagą w dłoniach zapalone świece, ten ogień, który jest znakiem naszej wiary w nas, Apelem Jasnogórskim wyśpiewaliśmy naszą gotowość do tego wszystkiego co dobre, dziękując jednocześnie naszej Matce za dzień wypełniony treściami naszego chrztu.

 Niedzielę rozpoczęliśmy mszą świętą w Toruniu pod przewodnictwem ks. Szymona Sobolewskiego ? Asystenta naszego POAK, w kościele wotywnym p.w. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. To jedno z dzieł powstałych przy Radiu Maryja. Świątynia jest wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka, którą to 18 maja 2016 r konsekrował ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, specjalny wysłannik Ojca Świętego Franciszka na to wydarzenie. Świątynia powstała w pobliżu kampusu akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dzięki ofiarom składanym przez Polaków.

Kustosz świątyni O. Andrzej Laskosz CSsR przybliżył nam znaczenie i wartość duchową świątyni. W prezbiterium znajduje się obraz Matki Bożej i replika kaplicy papieskiej z Watykanu. Na klęczniku przed tabernakulum jest figura Jan Pawła II wykonana przez dwóch braci bliźniaków, księży salezjanów z Krakowa. We wnętrzu świątyni znajduje się kaplica pamięci z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Nawiedzając tą świątynię wszystkim towarzyszyło ogromne wzruszenie i wdzięczność Bogu za to dzieło.

Następną stacją w naszym pielgrzymowaniu były odwiedziny w Radiu Maryja. Tu pielgrzymi się wyciszają. Mogą wejść na chwilę osobistej modlitwy do kaplicy, w której codziennie płynie modlitwa eucharystyczna w intencji Rodziny Radia Maryja. Jest też druga kaplica? Kaplica Zawierzenia. Stąd prowadzony jest codzienny wieczorny Różaniec w Telewizji Trwam. Dolna Kaplica Radiowa jest malutka, ale otoczona pamiątkami po Ojcu Świętym Janie Pawle II, które nie są jednak na co dzień widoczne, dlatego tym bardziej przyciągają uwagę pątników. ?Czekam na ciebie??- takie słowa Matka Boża skierowała do jednej z uczestniczek naszej pielgrzymki modlącej się w tej kaplicy. Po tych słowach, pątniczka postanowiła poprzez modlitwę różańcową brać czynny udział w  Kole Przyjaciół Radia Maryja w naszej parafii.

 Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy w Płocku, mieście, w którym rozpoczęła się wielka, prorocka misja św. Faustyny. Zobaczyliśmy tutejszy klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym przebywała siostra Faustyna. W prelekcji o Miłosierdziu Bożym, którą wygłosiła jedna z sióstr, warto powtórzyć wskazówkę dotyczącą Godziny Miłosierdzia. Wydaje się, że bardzo wielu katolikom Godzina Miłosierdzia kojarzy się wyłącznie z koronką do Miłosierdzia Bożego. Tymczasem Pan Jezus polecił odprawianie w Godzinie Miłosierdzia Drogi Krzyżowej albo, jeżeli obowiązki na to nie pozwalają, można wstąpić do kaplicy, by uczcić Miłosierne Serce Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jeżeli i to nie jest możliwe, wystarczy pogrążyć się w modlitwie tam gdzie jesteś chociaż na krótką chwilę ? zachęcał Jezus. Nawiedziliśmy także Sanktuarium (tzw. Betlejem) Miłosierdzia Bożego ? miejsce pierwszego objawienia Jezusa w 1931 r.

Pielgrzymka była bardzo udana i z pewnością przyniesie obfite dary duchowe. W autokarze panował duch modlitwy i radości. Nasze pielgrzymowanie było także okazją do refleksji nad tym, jak nieść Miłosierdzie Boże współczesnemu światu.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom pielgrzymki za ich otwartość i radość serca, a Panu Bogu dziękujemy za wspaniałą pogodę i za ten wspólny czas modlitwy.

Renata Różańska ? POAK Ducha Świętego w Ełku

patrz -galeria

Diec. ełcka. Pielgrzymka POAK do miejsc związanych z Rokiem Miłosierdzia i Chrztem Polski.036

2016-06-17