Diec. ełcka. Pierwsza Msza św. i festyn rodzinny w nowym kościele pw. Ducha Świętego w Ełku.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, pobłogosławił i poświęcił nowy kościół. Po osiemnastu latach budowy wierni parafii pw. Ducha Świętego w Ełku doczekali się pierwszej Mszy św. w nowym kościele.

W czasie uroczystości wszystkim towarzyszyła ogromna radość i wzruszenie. Chociaż kościół jest jeszcze nie wykończony, to już zachwyca swoim wnętrzem. Szczególnie pięknie prezentuje się prezbiterium, zaprojektowane i wykonane przez światowej sławy artystę, pana profesora Wincentego Kućmę z Krakowa.

W homilii, bp Jerzy Mazur podkreślił, że świętowanie parafii to owoc wiary i nadziei wiernych. ?Jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim to miejsce będzie oddane Bogu na własność ? konsekrowane. Ale najważniejsze, że od dzisiaj w tym miejscu będziecie doświadczać obecności Boga, spotykać się z Nim, otrzymywać potrzebne łaski na drodze do zbawienia? – dodał biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że to wielkie wydarzenie parafii pw. Ducha Świętego w Ełku dokonuje się w roku dwóch jubileuszy: Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Jubileusze mają swoje odbicie w prezbiterium. Po jednej stronie tabernakulum są rzeźby tych, którzy przynieśli ogień miłosierdzia na nasze ziemie: św. Wojciech, św. Brunon z Kwerfuru oraz św. Stanisław. Z drugiej strony umieszczone zostały rzeźby św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny oraz bł. ks. Michała Sopoćki. Tabernakulum wkomponowane jest w ognisty język Ducha Świętego. ?To im została zlecona misja, aby orędzie miłosierdzia dotarło aż po krańce ziemi? ? podkreślił biskup. Nad nimi wisi ogromny krzyż z wyrzeźbioną figurą Pana Jezusa, który wierni parafii adorowali w czasie tegorocznego Triduum Paschalnego. Nad całością góruje Duch Święty w postaci Gołębicy ? patron parafii. ?To Duch Święty uczy nas modlić się i w Nim możemy wołać ?Abba, Ojcze?. To Duch Święty jest naszym Przewodnikiem, Natchnieniem. To On zamienia nas grzesznych, w świętych. Potrzebujemy Ducha Świętego, aby umocnił naszą wiarę, miłość i nadzieję. Potrzebuje Ducha Świętego każda rodzina. On jest źródłem miłości małżeńskiej i rodzinnej. On jest stróżem w chrześcijańskim wychowaniu dzieci i młodzieży. To rodzina jest pierwszym środowiskiem kształtowania wiary, nadziei i miłości, a także rozwoju życia duchowego wszystkich jej członków.(?)?- wyjaśniał pasterz diecezji.

Wskazując na płomień symbolizujący zstępującego Ducha Świętego biskup mówił: ?niech ten płomień miłosierdzia przypomina nam, że dzisiaj Jezus nas potrzebuje, abyśmy nieśli ogień miłości miłosiernej i rozpalali go w sercach innych ludzi. To jest dzisiaj nasza misja. Uczmy się od wspomnianych świętych jak być misjonarzami miłosierdzia?.

W uroczystości wziął udział ks. Józef Kącki, najstarszy kapłan diecezji ełckiej, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Tomaszem Andrukiewiczem, prezydentem miasta, panią Senator RP Małgorzatą Kopiczko, licznie przybyli wierni oraz goście. Osobom szczególnie zaangażowanym w budowę świątyni zostały wręczone medale okolicznościowe: ?Pro Meritis In Evangelizatione?.

Msza św. była dziękczynieniem za dar budowy świątyni oraz za łaskę 18 lat święceń biskupich, które w tym dniu wspomina bp Jerzy Mazur.

Hierarcha życzył wiernym, aby ?zrodziło się to wielkie pragnienie Boga i Jego łaski w waszych sercach. Niech wasze serca będą otwarte na Boże dary. Idźcie do Wieczernika, a tym Wieczernikiem od dzisiaj jest wasz kościół. Nieustannie wołajmy: ?Przyjdź Duchu Święty?. ?Veni Sancte Spiritus?.

Nasze świętowanie przebiegało dalej na placu przy kościele, gdzie miał miejsce Festyn Rodzinny. Inicjatorem i koordynatorem wspólnej rodzinnej zabawy i wypoczynku był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Ducha Świętego. Rozpoczęły się występy małych i większych artystów, gry, zabawy oraz różne inne atrakcje przewidziane w programie. Na scenie rozbrzmiewały piosenki religijne przygotowane przez nasz zespół muzyczny ?Effatha?, jak również nie zabrakło ?chrystoteki? dla najmłodszych, którą poprowadził Didżej Szafarz Andrzej Surynt.

Parafiada już od progu witała wszystkich pysznościami, na które wprost nie sposób było się nie skusić. Stragany z napojami i pysznymi, domowymi ciastami przygotowanymi przez Panie z Żywego Różańca i Grupy Modlitewnej Św. O. Pio cieszyły się dużą popularnością. Natomiast w garkuchni królowała wspaniała, rajgrodzka grochówkę, którą zdobył asystent POAKu -ks. Szymon Sobolewski. Można było też zjeść zrobione przez członków Akcji Katolickiej bigosy p. Danusi, babkę ziemniaczaną p. Basi czy też kartacze.

Nie zabrakło także atrakcji dla naszych milusińskich. W ?dziecięcej krainie radości? dzieci mogły bawić się w zamku, a Panie katechetki przeprowadziły zabawy z piłką, gry i konkursy z nagrodami. Było tyle niespodzianek, że z pewnością żadne dziecko nie miało okazji do nudy. Było dużo śmiechu i radości. Wszystkie konkurencje były typowo rodzinne, które łączyły sprawność sportową z rodzinnym zgraniem.

Festyn parafialny w Duchu Świętym udał się. Pogoda dopisała,  mimo że poprzedniego dnia nic na to nie wskazywało, a parafianie i goście świetnie razem i  rodzinnie się bawili. Dziękujemy tym wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji festynu, a przede wszystkim dziękujemy przybyłym rodzinom i parafianom za udział w tym przedsięwzięciu.  Mam nadzieję, że bogatsi o nowe doświadczenia za rok jeszcze liczniej spotkamy się na kolejnym festynie.

Uroczystością odpustową w nowej świątyni i Festynem Rodzinnym Ełczanie zainaugurowali Dni Rodziny w Ełku, które w tym roku odbywają się pod hasłem ?Rodzina ? tu wszystko się zaczyna…?.

Renta Różańska, wiceprezes POAK par. Ducha Świętego w Ełku

patrz ? galeria

Diec. ełcka. Pierwsza Msza św. i festyn rodzinny w nowym kościele pw. Ducha Świętego w Ełku.033

2016-06-17