Diec. tarnowska. Obchody Uroczystości św. Wojciecha ? Patrona Polski i Patrona Akcji Katolickiej w Polsce. Stary Sącz, 23 kwietnia 2016 r.

23 kwietnia br. odbyły się w Starym Sączu diecezjalne obchody uroczystości św. Wojciecha – patrona Polski oraz patrona Akcji Katolickiej w Polsce.

W kościele klasztornym  p.w. Trójcy Świętej w Starym Sączu na wspólnej modlitwie zebrali się członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej oraz wierni. Przybyłych gości i wiernych powitał proboszcz parafii św. Elżbiety ks. prałat Marek Tabor.  Mszę św. koncelebrowaną odprawili: Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej – ks. dr Jan Bartoszek, Asystent dekanalny ? ks. prałat Stanisław Dziekan, Asystenci parafialni: ks. Krzysztof Klimczak, ks. Paweł Pilas, ks. ppłk. Augustyn Dzięgiel. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek oraz prezesi Akcji Katolickiej dekanatu starosądeckiego wraz z członkami stowarzyszenia.

Homilię wygłosił główny celebrans ks. Jan Bartoszek. Kaznodzieja zadał pytanie: Co w życiu jest ważne i cenne? Żyjemy w czasach gdzie liczy się dobra pozycja, niezłe dochody, stanowisko, umiejętność dostosowania się do otoczenia. Jednak nic w życiu nie jest bardziej pociągające niż wierność temu, który jest drogą, prawdą i życiem. Chrystus chce być z tobą – krzyczy nasz patron św. Wojciech. Nam te słowa jako członkom Akcji Katolickiej powinny stać się drogowskazem . Wszystkiego nie da kupić się za pieniądze. Pochwały ludzkie ulecą. Potrzeba nam ufności Bogu w naszym życiu, potrzeba nam słów: Ojcze nasz, bądź wola Twoja. Tradycja Kościoła mówi, że człowiek posiada trzech wrogów, tj. szatana, świat, ciało. Wśród tych trzech najbardziej trzeba obawiać się ciała. Ks. Jan homilię zakończył słowami: niech św. Wojciech będzie nam przewodnikiem, który nauczy nas wypełniać wolę Bożą.

Po mszy świętej odśpiewaliśmy ?Boże coś Polskę?. W uroczystej procesji z relikwiami św. Wojciecha udaliśmy się do kościoła św. Elżbiety. W czasie marszu chcieliśmy pokazać – za przykładem św. Wojciecha – naszą wiarę i to, że wybraliśmy naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Podczas marszu rozważaliśmy cztery stacje. W pierwszej powróciliśmy do korzeni chrześcijaństwa, do chrztu Polski. W drugiej pochylaliśmy się nad postacią św. Wojciecha jako świadka niezłomnej nadziei. W kolejnej – jako świadka wielkiej  miłości, nawet do nieprzyjaciół. W czwartej stacji czciliśmy św. Wojciecha jako świadka jedności Kościoła.

Na zakończenie uroczystości chwyciliśmy się za ręce i wszyscy zaśpiewaliśmy ?Abba, Ojcze? oraz ucałowaliśmy relikwie św. Wojciecha. Ks. Asystent udzielił wszystkim zgromadzonym Bożego błogosławieństwa .

Po tak wielkiej uczcie duchowej udaliśmy się na dalszą część spotkania do Domu Parafialnego.

Agata Wolak-Kowalik, Prezes POAK par. św. Elżbiety w Starym Sączu

foto: Wojciech Kwitowski i archiwum AK

patrz ? galeria

Diec. tarnowska. Obchody Uroczystości św. Wojciecha ? Patrona Polski i Patrona Akcji Katolickiej w Polsce. Stary Sącz, 23 kwiet_06

2016-04-25