Diec. tarnowska. Poświęcenie sztandaru POAK w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, 27 listopada 2016 r.

?Sztandar Akcji Katolickiej, który poświęcimy ma szczególną wymowę: po pierwsze, oznacza wartości (wyróżnienie), po drugie, znak jedności (przynależności) i jako trzeci wymiar znaku, drogowskaz (symbol drogi na przyszłość). (?) Ten sztandar ma za zadanie zjednoczyć wszystkich członków Akcji Katolickiej. Jest to drogowskaz na przyszłość, znak wytyczający właściwą drogę (?) Po to przynosimy ten sztandar do poświęcenia w imię Boga, aby był też drogowskazem  do Chrystusa, do krzyża, do wiary, przykazań i służby Bogu, człowiekowi i całemu stworzeniu? ? powiedział ksiądz dr Jan Bartoszek do członków Akcji Katolickiej zgromadzonych w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego w Brzesku na Mszy św. o 11.30 dwudziestego siódmego listopada 2016 roku.

W pierwszą niedzielę Adwentu ks. Jan Bartoszek – Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w obecności księży proboszczów – Asystentów Parafialnych Oddziałów z dekanatu Brzesko oraz księdza prałata Stanisława Dziekana z parafii Barcice, jak również księdza Asystenta Dekanalnego, naszego proboszcza ks. Wojciecha Wernera i księdza prefekta Przemysława Podobińskiego, dokonał poświęcenia sztandaru  Oddziału Akcji Katolickiej działającego w brzeskiej parafii p.w. Miłosierdzia Bożego. W tej doniosłej chwili członkom stowarzyszenia towarzyszyły rodziny, licznie przybyli parafianie oraz zaproszeni goście, wśród nich Burmistrz Miasta i Gminy Brzesko pan Grzegorz Wawryka, jak również Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej z panią Prezes Bożeną Kwitowską oraz delegacje Parafialnych Oddziałów Akcji z pocztami sztandarowymi z dekanatu brzeskiego i z zaprzyjaźnionej parafii Barcice.

Już zaledwie po trzech latach od erygowania dekretem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża Akcji Katolickiej w parafii Miłosierdzia Bożego ten ?młody? Oddział, dzięki dobremu sercu fundatorów, będzie mógł od tej chwili cieszyć się pięknym sztandarem, przyznawać się do wartości, jakie on reprezentuje, chronić go i bronić, być dumnym, ale i czuć się zobowiązanym do jeszcze lepszej pracy, jak zachęcał w kazaniu ksiądz Jan Bartoszek: ?Popatrzmy na osoby umieszczone na sztandarze: To nie są przypadkowe osoby. Widzimy tam św. Wojciecha i św. Stanisława, patronów naszej Ojczyzny, a św. Wojciech to szczególny patron Akcji Katolickiej. Kolejne postaci to św. siostra Faustyna, św. Jan Paweł II oraz bł. ks.Michał Sopoćko. To apostołowie Bożego Miłosierdzia. Ich życiorysy będą w sposób szczególny przypominać członkom Akcji Katolickiej, nie tylko o nazwie parafii Miłosierdzia Bożego w której działają, ale również o tym, aby sami czynili miłosierdzie. To są ważne osoby, określające wszystko, co jest w Akcji Katolickiej najważniejsze, najlepsze i najpiękniejsze.?

W dekanacie brzeskim nasz Oddział stał się od tego dnia siódmym na osiem istniejących i działających tutaj  Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej posiadających sztandary. A są to POAK- i z parafii: św. Jakuba w Brzesku, Słotwiny, Jasienia, Jadownik, Okocimia, Gnojnika. Niedawno założony oddział w Uszwi jest dopiero na dobrej drodze w tym kierunku. Wszystkie z nich poprzez swoich przedstawicieli wraz z delegacją z Barcic, uroczyście wprowadziły swoje sztandary do kościoła i towarzyszyły nam w czasie Mszy św. w poświęceniu nowego sztandaru, złożeniu przyrzeczenia przez Prezesa Krzysztofa Mariankowskiego, prezentacji nowego symbolu wszystkim zgromadzonym w kościele i przekazaniu  go naszemu pocztowi sztandarowemu. Wymownym momentem wydarzenia było wspólne odśpiewanie hymnu Akcji Katolickiej w Polsce ?My chcemy Boga?.

Uroczystość poświęcenia sztandaru oraz oprawę liturgiczną wszystkich Mszy świętych niedzielnych uświetnił śpiewem męski kwartet wokalny ?Wyszywanka? z Ukrainy. Po Eucharystii o 11.30 ci wspaniali śpiewacy dali specjalny, około półgodzinny koncert, po którym członkowie Akcji Katolickiej, zaproszeni goście oraz księża asystenci spotkali się w sali teatralnej w Domu Parafialnym.

Nie byłoby tego spotkania ani tego święta, gdyby nie hojność i serce fundatorów sztandaru, którzy chcą pozostać anonimowi. Dlatego w imieniu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej za ten piękny gest podziękował Prezes Krzysztof Mariankowski, zapewniając o wdzięcznej pamięci i modlitwie.  ?Dziękujemy Wszystkim, którzy swoimi staraniami, talentem, wszelką pomocą przyczynili się do przygotowania uroczystości poświęcenia sztandaru? ? powiedział na zakończenie Prezes. Szczególne, serdeczne podziękowanie za przewodniczenie  Eucharystii, wygłoszone kazanie oraz za dokonanie poświęcenia sztandaru skierował do Asystenta Diecezjalnego oraz wyraził wdzięczność wszystkim drogim Gościom za obecność na tym ważnym dla naszego Oddziału, dla naszej parafii, wydarzeniu.

tekst: Małgorzata Toboła
zdj. Bożena Kwitowska, Marek Kotfis

patrz ? galeria

Brzesko 04

2016-12-01