Diecezja Bielsko-Żywiecka. XXIV Rajd Akcji Katolickiej diecezji Bielsko-Żywieckiej w Górkach Wielkich

W dniu 22 czerwca 2024 r. odbył się kolejny, XXIV Rajd Akcji Katolickiej. Tym razem w dużej 80 osobowej grupie spotkaliśmy się w Górkach Wielkich, gdzie mieliśmy doskonałą okazję bliżej zapoznać się z wyjątkową dla historii naszej Ojczyzny postacią – Zofią Kossak- Szatkowską.

Wydarzenie to rozpoczęło się uroczystą Masza św. w Kościele pw. Św. Jana Sarkandra, której przewodniczył i homilę wygłosił Ksiądz Asystent Tadeusz Borutka. Po Mszy św. udaliśmy się do pobliskiego Muzeum Zofii Kossak – Szatkowskiej, gdzie mieliśmy szczególną okazję zapoznać się z wyjątkowymi eksponatami z życia wybitnej polskiej autorki. Muzeum mieści się w tzw. domku ogrodnika położonym na terenie zespołu dworskiego z XVIII wieku, będącego przedwojenną własnością Kossaków. Pisarka mieszkała w nim w latach 1957-1968. Muzeum powstało w 1970 roku, kiedy to mąż zmarłej dwa lata wcześniej pisarki, mjr Zygmunt Szatkowski zaczął udostępniać dom zwiedzającym. W muzeum – oprócz przedmiotów związanych z życiem i twórczością pisarki (w tym m.in. zdjęcia, rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy oraz medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata), mogliśmy zobaczyć znajdujące się liczne obrazy, autorstwa m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Czesława Kuryatto.

W dalszej kolejności przeszliśmy do mieszczącego się obok Centrum Kultury i Sztuki „Dworu Kossaków”, gdzie odbyła się konferencja poświęcona życiu i działalności Zofii Kossak- Szatkowskiej, w trakcie której mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych informacji z życia autorki oraz jej rodziny.

Po oficjalnej części spotkania udaliśmy się pieszo w stronę Ośrodka Rekreacyjno- sportowego „Sangos”, gdzie czekał na nas poczęstunek oraz gdzie mogliśmy podzielić się wrażeniami z tego wyjątkowego dla nas wszystkich wydarzenia.

Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć przede wszystkim organizatorowi tegorocznego Rajdu Pani Małgorzacie Szwed za zaangażowanie oraz włożony trud w przygotowanie tego wydarzenia. Serdecznie dziękujemy Księdzu proboszczowi parafii Św. Jana Sarkandra Ojcu Ignacemu Winiarskiemu za życzliwe przyjęcie, naszemu drogiemu Księdzu Asystentowi Tadeuszowi Borutce za skierowane do nas słowo oraz obecnym wśród nas kapłanom Księdzu Asystentowi Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z Pisarzowic Księdzu Proboszczowi Januszowi Gackowi oraz Księdzu Andrzejowi Węgrzynowi z Kobiernic. Dziękujemy także wszystkim licznie zgromadzonym członkom i sympatykom naszego stowarzyszenia na czele z Panem Posłem Stanisławem Szwedem oraz Panem Prezesem KIAK Andrzejem Kamińskim za obecność oraz miłą atmosferę.

Do zobaczenia za rok!